Migrene Ne İyi Gelir? Migren Belirtileri Nelerdir?

Migren, sıradan bir baş ağrısı olmaktan çıkmış tedavisi mümkün olan nörolojik bir hastalık olup, doktorlara başvurulan en önemli hastalıklardan biridir. Migren hormonların aktif olduğu genç yaşta olan kadınlarda görülme sıklığı daha fazla olan bir hastalıktır. Kadınlarda yaklaşık %20, erkeklerde ise %8 oranında migren görüldüğü bilinmektedir. Migren baş ağrısı zonklayıcı ya da keskin olarak özellikle şakak bölgelerinde sabit olarak görülür. İnsanların yaşamını çileye çeviren bu hastalık gerçekten zorlayıcıdır. Baş ağrısı bireyde ataklar halinde görülüyorsa bunun adına migren diyebiliriz. Aşağıda sıralayacağımız migren belirtileri hastalığın başladığının göstergesidir. Migren belirtileri, ön belirtiler, aura ve atak olmak üzere 3 şekildedir.

  • Ön belirtiler: Migren atağından birkaç gün öncesinde görülebilecek kabızlık, depresyon, aş erme, sinirlilik hali, boyun ağrıları ve aşırı kontrol edilemeyecek durumda esnemeler bu gruba giren öncü belirtiler olarak karşımıza çıkar.
  • Aura: Aura migren öncesinde atmosfer olarak tanımlanır. Hem migren öncesinde hem de migren sonrasında ortaya çıkabilir. Işığa, sese, gürültüye duyarlılığın artması şeklidir. Bu aşamanın diğer belirtileri kol ve bacaklarda hastalar tarafından söylenen iğne batırılıyormuş hissidir. Görüş kaybı da yaşanıldığı söylenir. Görüntünün bir kısmının bulanıklaşması, görüntü üzerinde görülen çeşitli noktalar halinde meydana gelebilir.
  • Atak: Migren atakları sırasında başın tek ya da birden fazla kısmı şiddetli şekilde ağrır. Ağrı genellikle zonklama şeklindedir. Ataklar sırasında, sese, ışığa ve hatta kokuya karşı duyarlılık gelişir ve artar. Mide bulantısı ve kusma şikâyetleri de hastalardan gelen diğer belirtiler olarak bilinir. Görüş bulanıklaşır ve baş dönmesi de gerçekleşebilir. Bu ataklar 3 gün kadar sürebilir.

Migrene Neler İyi Gelir?

Migren yoğun teknolojik eşyalara maruz kalan çalışanlarda veya öğrencilerde görülen önemli hastalıklardan biridir. Bu ağrıyı çeken hastaların aklına gelen migrene ne iyi gelir sorusunu şu şekilde cevaplandırabiliriz. İlk olarak tüketebileceğimiz gıdaların başında kahve gelebilir. İçerdiği kafein sayesinde migren ağrısına iyi geldiği bilinir. Elma sirkesi de tüketebilecek gıdalar arasında yerini alabilir. Kemik ağrısı ve migrene iyi geldiği doğrudur. Bir bardak suya bir çorba kaşığı elma sirkesi konulup tüketilebilir. Bunların dışında elbette migrene ne iyi gelir sorusunu doktorlara yöneltip önerilen tedaviyi uygulamak gerekir.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin