Obezitenin Nedenleri

Şişmanlığın sebepleri her ne kadar karmaşık olsa da çözümü kişiseldir. İnsanların kilo almaları genel olarak çevresel, sosyo-ekonomik, genetik, beslenme davranış bozukluğu, egzersiz azlığı ve hatalı diyet uygulamalarının ortak sonucudur.

Aslında her ne kadar farkında olmasak da obezitenin temellerini çocukluk çağında atıyoruz. Şöyle ki ;

  • Anne sütü alırken erken kesme,
  • Katı ve unlu mamaların kullanılması,
  • Şeker ve şekerli besinlerin verilmesi
  • Biberonla besleme,
  • Aileler arasında tosun bebek olarak tanımlanan tombul çocuk iyidir düşüncesi ile çocukluk çağında yeme davranış bozukluklarına temeller atılıyor. Çünkü normal büyümede yağlanma en hızlı ( %25 oranında) yaşamın ilk 6 ayında olur. Bu dönemi eğer yanlış değerlendirirseniz kişinin ileride de uğraşacağı büyük sorunların önünü açmış olursunuz.
Çocuklarda Obezite

Daha detaylı açıklayacak olursak obezitenin nedenleri;

Aşırı Besin Alımı: Yani karbonhidratlı besinlerin fazla alınması ,

Yağ Tüketiminin Fazla Olması: yağlı besinlerin lezzetinin daha cazip olması, karbonhidratlı besinlere göre kan şekerini yavaş yükselttiği için tokluk hissinin yavaş oluşumu,

Yanlış Beslenme Alışkanlıkları: Özellikle çocuklarda yapılan ödüllendirici beslenme en büyük sorunlar arasındadır. Yemek yemek yaşamın devamı için yapılması gereken zorunlu bir durumdur. Bu yüzden bunu bir ödül veya ceza olarak kullanmak çok yanlıştır.

  • Eğer siz çocuğa ‘ bunu yersen seni parka götüreceğim, istediğin oyuncağı alacağım ’gibi cümleler kullanırsanız çocuk size ilk kızdığında sizi cezalandırmak için yemek yemeyi tercih edecektir. Çocuk psikolojisinin en sağlam gösterisidir bu durum.
  • Ayrıca anksiyete, can sıkıntısı, stres gibi durumlarda özellikle kadınlarda aşırı yeme isteği uyanmaktadır. Bu gibi durumlarda mutfaktan çıkıp bir yürüyüş yapmak en dorusudur.
  • Bunların dışında öğün atlamak, kafeterya, fast food tarzı beslenme de obezitenin en büyük nedenleri arasında yer alıyor.

Obezite eskiden başka hastalıkların yol aştığı bir sorun olarak ortaya çıksa da günümüzde başlı başına bir hastalık haline gelmiştir. Ancak ufak adımlarla fazla kilolardan kurtulmanın yolları mümkündür.

SenceSağlık için değmezmi?

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin