Ödem Attıran Besin Tavsiyeleri

Ödem Nedir?

Herkesin dönem dönem dilinden düşürmediği, en çok kadınların rahatsız olduğu ödem son zamanlarda daha da yaygınlaştı. Peki ama ödem nedir , ödem attıran besinler neler ve ödem nasıl oluşur? Sağlıklı insanlarda vücut sıvıları kalp zarı, kan damarları, hücreler, hücrelerarası mesafe, beyin omurilik sıvısı gibi alanlarda bulunur. Ödem de ise deri altı ve diğer dokularda, hücrelerarası mesafelerde olması gerekenden fazla sıvının bulunmasıdır.

Ödem Nasıl Anlaşılır?

 • Ödem belirtileri, genellikle el ve ayaklarda şişlik hissedilmesiyle anlaşılır. Bu basit düzeydeki ödem sorunlarındaki ilk ödem belirtileri olarak sayılabilir.
 • Daha ileri seviyelerde özellikle kilolu bireylerde anlaşılması biraz da güçleşebilir. Bunun için en iyi ödem tespiti baldırda yapılır.
 • Yani diz kapaktan ayak bileğine kadar olan baldır olarak adlandırılan bölümün ön kemiğinin üzerine ( tibia kemiği ) parmaklar ile bastırıldığında çukur oluşuyorsa ve bu çukurun yerine gelmesi geç oluyorsa ödem vardır denilebilir.

Hangi Hastalıklar Ödeme Neden Olur?

Böbrek Hastalıkları

Böbreğin görevleri arasında ödem için en önemli olan üçü,

 • Vücudun su ve elektrolit dengesini sağlamak
 • Vücuttaki zararlı ve fazla olan maddeleri idrar aracılığı ile atmak
 • Kandaki asit baz dengesini sağlamaktır.

Bu durumda böbrek hastalıkları, özellikle böbrek yetmezliği olan bireylerde ödem en sık rastlanılan sorunların başında gelmektedir.

Böbrek yetmezliği ola bireylerde ilk olarak ayak bileği, el ve bacaklarda hissedilir.

Zamanla protein kaçağına bağlı olarak yüz ve gözlerde hissedilmektedir.

Karaciğerin Ödem İle Bağlantısı
Karaciğerin Ödem İle Bağlantısı

Karaciğer Hastalıkları

Karaciğer hastalıkları arasında en çok sirozda ödem görülmektedir.

Karaciğerin görevleri arasında da tıpkı böbrekte olduğu gibi vücudu toksinlerden arındırmak yer almaktadır. Bu yüzden karaciğer fonksiyonlarında yaşanan sıkıntıda vücutta idrar atımının azalmasına bağlı olarak ödem meydana gelmektedir. Burada en büyük biriken ve atılamayan madde olarak ilaçları sayabiliriz.

İlaçlar

Çeşitli sebeplerle kullandığımız birçok ilaç vücudumuzda çeşitli metabolik değişimlere uğrayarak atılır. Ancak vücut herhangi bir sağlık problemiyle karşılaştığı zaman bu mekanizmada sıkıntılar olur ve kullanılan ilaçlar birikerek toksik etki yapar, atılamaz. Genellikle hipertansiyon ilaçlarında bu durum görülmektedir. Bu sebeple hipertansiyon hastalarına genellikle diüretik, yani idrar söktürücü ilaçlar verilir.

Varis

Bacaklarda bulunan toplardamarlar bacakları beslemekle görevlidir. Buradaki işlevini tamamlayarak kalbe döner. Eğer bu toplardamarlarda işlevsel bir sıkıntı yaşanırsa kalp damar dışına sızar ve ödeme neden olur. Varis kaynaklı ödemler genellikle ciddi boyutludur ve ayak bileklerinde yumrulaşmaya kadar ilerleyen evreleri vardır.

Diğer Sebepler

En önemli ve uzun süreli etki yaratan hastalıkları yukarıda saydık. Ancak bunlar dışında hamilelik, romatizma, hipotiroidi, premenstrüel dönğü ( regl öncesi ) gibi hormonal dönemlerde ödeme neden olmaktadır.

Ödem Atma Yolları
Ödem Atma Yolları

Ödem Attıran Yöntemler

Ödemi vücuttan atmanın en etkili yolu idrar miktarını arttırmaktan geçer. Herkesin yüzlerce kez duyduğu ödem attıran bitkiler ve ödem attıran çay seçenekleri elbette işe yarıyor. Ancak şunu unutmama gerekiyor ki yukarıda saydığımız hastalıklar oldukça ciddi vakalardır. Bu yüzden bu ödem attıran tarifler öncesi doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Ödem Attıran Detoks Suyu

MALZEMELER
 • 4 yaprak ıspanak
 • 1 demet maydanoz
 • 1 tam limon suyu
 • 3 bardak su

SOĞUK TÜKETİM: Ödem attıran detoks suyu tarifimiz sıcak ve soğuk olmak üzere 2 farklı yolla hazırlanabilir. Soğuk tarifinde tüm malzemeler blendere konularak pütürsüz bir kıvam olana kadar çekilir.

SICAK TÜKETİM: Ödem attıran su için öncelikle ıspanaklar hariç tüm malzemeler büyük bir cezve veya tencerede kaynamaya bırakılır. Kaynama işlemi başlar başlamak ıspanaklarda eklenir ve 4 dakika daha kaynaması beklenip ocağın altı kapatılır. Ödem söktürücü tarifimiz kapak kapalı bir şekilde yaklaşık yarım saat demlenmeye bırakılıp daha sonra tüketilir.

Maydonoz Çayı İle Ödem Atmak
Maydonoz Çayı İle Ödem Atmak

Maydanoz Çayı

MALZEMELER
 • 1 demet maydanoz
 • 1 tam limon
 • Yarım demet nane
 • 1 çay kaşığı toz zencefil
 • 1 tatlı kaşığı tarçın
 • 4 bardak su
HAZIRLANIŞI

Tüm malzemeler ( limonlar 4 e bölünerek kabuklarıyla katılacak ) büyük bir kap içinde yaklaşık 20 dakika kaynatılır. Ardından kapağı açılmadan yarım saat demlenir ve maydanoz suyu sıcak olarak tüketilir.

Ödem Söktürücü Yeşil Çay

MALZEMELER
 • 2 yemek kaşığı kuru yeşil çay veya 1 adet poşet yeşil çay
 • Yarım orta boy limon
 • 1 çay kaşığı elma sirkesi
HAZIRLANIŞI

Yeşil çay klasik yöntemle içerisine sirke eklenerek demlenir. Demleme işlemi bittikten sonra tüketim aşamasında yarım limon sıkılarak içilir.

NOT: Mide problemi olanlar bu tarifi doktorunuza danışmadan tüketmeyiniz.

Hareket Edin

Ödem dolaşım bozukluğundan kaynaklanan bir sorun olmasından dolayı kan dolaşımını hızlandırmak ve metabolizmayı canlandırmak adına fiziksel aktivite büyük önem kazanıyor. Burada en çok bacaklarda ödemin bulunmasından dolayı yürüme ve koşma gibi basit aktivite türleri bile ödem atmada oldukça etkilidir.

Ödem atmak için su içmek
Ödem İçin Su İçin

Su Tüketimini Kısıtlamayın

Bazı kişilerde zaten vücudumda su birikiyor diye suyu kesmeye yönelik eylemler olmaktadır. Ancak bu tam tersi ödem attırmayı zorlaştırmaktadır. Böbrek yetmezliği dışındaki tüm bireyler için doktor aksini söylemediği takdirde günlük 2-2,5 litre su tüketmek gerekmektedir. Unutmayın idrar renginiz ne kadar koyulaşırsa o kadar susuz kalmışsınız demektir. Vücudunuzun verdiği uyarıları ciddiye alın.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin