Ofiste Çalışarak Kilo Alıyor Olabilir Misiniz?

Obezite her geçen gün giderek artan bir tehlike haline geliyor. Son 20 yıldır obezite oranı neredeyse 3 kat artmıştır ve bu durumun en büyük nedenleri arasında hareketsiz yaşam yer alıyor. Bunu takiben düzensiz ve sağlıksız beslenme de beraberinde geliyor. Böylelikle çalışanlar için diyet zayıflama kavramları kabus haline geliyor. Özellikle obezite artışıyla paralel olarak seyreden diyabetinde temelinde hareketsiz yaşam yer alıyor. Oturarak çalışanlar ve ofiste diyet adı altında popüler diyetler yapanlar bu rakamların giderek artmasına neden oluyor. 

Ofis çalışanlarına yönelik sağlıklı yaşam önerileri:

Sürekli hareketsiz kalmak:

Masa başı çalışanlar olarak nitelendirdiğimiz ofis çalışanlarının yaptığı en büyük hatalardan birisi sürekli oturmaktır. Bunu engellemek adına fotokopi, çay, kahve gibi basit ihtiyaçlarınızı kendiniz halletmeye çalışın. En ufak boşluğunuzda ayağa kalkarak ofiste egzersiz yani esneme hareketleri yapın.

Su tüketimi

Sağlıklı beslenmenin temelinde yer alan su tüketimi aynı zamanda enerji, konsantrasyon ve motivasyonun da temel taşını oluşturuyor. Ofis çalışanlarına yönelik araştırmalarda iş yoğunluğu çok olmayan kişilerde bile gün içinde kendini halsiz ve yorgun hissetme yer alıyor. Bunun nedenlerinden birisi belki de en önemlisi vücudunuzun susuz kalması olabilir. Su, vücut ısı dengesi, toksik maddelerin atılımı için oldukça önemlidir. Ayakta çalışanlar için diyet programları arasında da yine gün boyu enerjiyi sağlamak için günlük 10-12 bardak su tüketimi önemlidir. Eğer su içmeyi unutuyorsanız masanıza kocaman bir şişe su koyun. Bu sürekli hatırlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca idrar renginiz size susuz kaldığınızın mesajını veren en önemli detaydır. Vücut susuzluktan kurtuldukça idrar rengi açılır. Unutmayın!

Çay, Kahve tüketimi

Özellikle oturarak çalışan bayanlar üzerinde yapılan araştırmalar bu dönemlerde çay ve kahve tüketiminin daha çok olduğunu göstermektedir. Çay ve kahvenin aşırı tüketilmesi içerdikleri tanen ve kafeinden dolayı önemli bazı vitamin ve minerallerin emilimden sorun yaratmaktadır. Özellikle kadınlarda çok görülen anemiden dolayı günlük çay ve kahve tüketimi maksimum 2-3 fincanla sınırlamak gerekiyor.

Sağlıksız Çekmeceler

Çalışanlar için diyet yapmayı en çok zorlaştıran yada bu kavramın yanlış anlaşılması sonucu oluşturulan abur cuburlarla dolu çekmeceler ne yazık ki ofiste diyet için tehlike saçıyor. Bilgisayar yanları, çekmeceler içeriği bilinmeyen, basit şekerli ve çikolatalı ürünlerle dolu oluyor. Bunlar yerine kuruyemişler, kuru meyveler, yağsız sütler ve leblebi koyabilirsiniz. Hatta bunları da göze hoş görünecek şekilde ufak porsiyonlara ayırabilirsiniz. Böylece hem nasılsa sağlıklı diye düşünüp abartıya kaçmanıza engel olursunuz hem de ofiste sağlıklı ara öğün tercihleri yapma imkanı sağlarsınız. Aynı zamanda ofiste ara öğün yapmayı böylece ihmal etmemiş olursunuz.

Kahvaltı

Ofiste çalışan bireylerin en çok yaptığı yanlışlardan biriside her sabah ellerinden simit veya poğaça ile ofise gelmektir. Bunun yerine akşamdan kendinize tam buğday ekmeğinden peynir, marul, zeytin ve domatesten oluşan pratik sandviçler hazırlayıp sabah çantanıza hemen atın ve güne en doğru şekilde ofiste kahvaltı ile başlayın. Çünkü poğaça gibi yağ oranı ve glisemik indeksi yüksek besinler kan şekerinizde çok hızlı oynamalara neden olur ve daha kısa sürede acıkmanızı sağlar. Buda enerji ve motivasyonunuzu olumsuz etkiler.

Yani ofiste çalışmak değil ofiste yanlış tercihler yapmak size kilo aldırıyor.

SenceSağlık için denemeye değmezmi?

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin