Çocukta Kahvaltı

 

Kaç yaşına gelirseniz gelin doğru beslenme alışkanlıklarının temelinin okul döneminde atıldığını biliyor muydunuz? erken dönemde kazanılan bu alışkanlıkları sonraki dönemde değiştirmek oldukça zordur. Bu yüzden çocuklarımıza daha okul çağındayken sağlı beslenme kavramını aşılamamız gerekmektedir.

Yapılan çok çeşitli araştırmalar sonucunda çocukların öğün olarak en çok kahvaltıyı atladığı görülmektedir. Kahvaltı tüm insanlar için önemli olmakla birlikte büyüme ve gelişime çağındaki çocuklarımız için daha da önem arz etmektedir. Kahvaltı yapmayan çocuk gün içerisinde enerjisini iyi kullanamaz, dikkat eksikliği ve unutkanlıkla karşılaşır.

Çocuk Kahvaltı
Çocuk Kahvaltı Tabağı

Çocuğunuzun kahvaltısı nasıl olmalı

  • Büyüme ve gelişme döneminde olan çocuklarımızın sağlıklı bir bedene sahip olması ve enerji ihtiyacı için muhakkak 2 yada 3 dilim vitamin ve mineral açısından zengin tam tahıllı ekmek tüketmesine özen gösterin.
  • Gün içerisinde enerji sağlaması ve tatlı ihtiyacı için şeker, çikolata, gofret yerine bal ve pekmez gibi sağlıklı besinleri tercih edin. Özellikle bu dönemde yaşanılabilecek kansızlık sorunun önüne geçmek için pekmeze önem verin.
  • Büyüme ve gelişmenin vazgeçilmezi proteinler. Bu dönemde özellikle kaliteli protein olarak tanımladığımız ve anne sütünden sonraki en iyi protein kaynağı olarak bilinen yumurta eğer çocuğunuzun alerjisi yoksa muhakkak kahvaltı masasında olmalıdır. Günde 1 haşlanmış yumurta oldukça faydalıdır.
  • Bir diğer protein kaynakları ise süt, peynir ve yoğurttur. Gün içerisinde bunların hepsi uygun miktarlarda yer verin. Eğer çocuğunuz süt sevmiyorsa yarım muzu sütle birlikte rondodan geçirip dilerseniz tarçın ekleyerek ona tükettirebilirsiniz.
  • Çocuklar için oldukça önemli olan vitamin ve mineralleri lifli besinlerden almak ve sağlıklı sindirim sistemiyle büyümelerini sağlamak için posa yönünden zengin çiğ meyve ve sebzelere yer verin. Özellikle kahvaştıda domates, salatalık, biber ve maydanoz bulundurun. Bunlar içerdikleri c vitamini ile yumurtadaki demirin vücutta daha iyi kullanılmasını sağlar.
  • Çocuklara yağlı tohumları sevdirin. Özellikle omega 3 yağ asiti ihtiyacı bakımından kahvaltısına 2 tam ceviz eklemeyi unutmayın.
  • İçecek tercihi olarak çay kahve yerine bitki çayı, süt veya portakal suyunu tercih edin.
  • Çeşitlilik olması ve çocuklara kahvaltıyı sevdirmek adına ara sıra süt ve yumurta hakkınız krep olarak da kullanabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin