Omurga Eğriliği
Omurga Eğriliği

Toplumda %2 yada %4 sıklıkta görülen omurga eğriliği her geçen gün artmaktadır. Gündelik yaşamı etkileyecek hale gelebilen eğiklik bazen oldukça düşük açılarda olduğu için hissedilmemektedir. Bir çok türü bulunan bu deformasyon için bir çok omurga eğriliği tedavisi de bulunmaktadır. Bu yazımızda omurga eğriliğini (skolyoz) ayrıntılıca incelemiş bulunmaktayız.

Omurga Eğriliği Nedir?

İnsan omurgasının yapısı düz bir şekilde değildir, doğal bir şekilde hafif ‘’S’’ harfine benzeyen bir görünüme sahiptir. Farklı bir çok sebepten dolayı omurgalarda oluşa deformasyona omurga eğriliği yada skolyoz denilmektedir.

Omurga Eğikliği Sebepleri Nelerdir?

Tam olarak bilinmeyen skolyoz nedenleri kişiden kişiye göre değişen bazı hastalık yada duruş bozukluğundan da kaynaklanabilmektedir. Özellikle günümüzde bilgisayar başında uzun süre durmak ve telefonlara uzun süre yanlış pozisyonlarda bakmak skolyoza neden olmaktadır. Diğer sebepler ise;

 • Ağır taşımak,
 • Tek taraflı uzun süre çanta taşımak,
 • Romatizmal hastalıklar,
 • Genetik yapı,
 • Yumuşak doku ve kemik zedelenmeleri,
 • Yüksekten kalça üzerine düşmek,
 • Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir.
Skolyoz Belirtileri
Skolyoz Belirtileri

Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

Skolyoz derecesi ve türüne göre kişiden kişiye farklı belirtileri görülmektedir. Ancak en çok görülen belirtiler kamburluk oluşması, kalçanın bir tarafının diğer taraftan yüksek durması, omuzlarda bir tarafın diğer taraftan düşük durması, belirgin bir şekilde bir tarafa doğru eğik bir duruş olarak belirlenmektedir. Bazı durumlarda göğüs bölgesinde oluşan kamburluk olabilir bu tarz belirtilerin görülmesi durumunda hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. İleriki seviyelerde ise nefes darlığı, bel ve sırt bölgesinde ağrı olarak skolyoz belirtileri görülmektedir.

Skolyoz Çeşitleri

Skolyoz çeşitleri 3’e ayrılmaktadır. Bunlar;

1.     İdiopatik Skolyoz:

Nedeni bilinmeyen skolyoz olarak da tanımlanabilen bu skolyoz türü en sık görülen omurga eğikliğidir. Omurga yan tarafa doğru ‘’C’’ yada ‘’S’’ şeklinde olmaktadır. Bu türde omurganın kendi etrafı boyunca dönmesi olarak da görüşmüş vakıalar bulunmaktadır. Genellikle küçük yaşlarda tedavi uygulanması tercih edilir.

2.     Nöromuskuler Skolyoz;

Bu skolyoz türünün nedenleri sinir veya kas hastalıkları olarak belirlenmektedir. Sinir hastalıklarının kaynağı beyin yada omurilik olabilmektedir, diğer bir yandan ise kas hastalıkları çocukluk yada ileriki dönemlerde görülebilmektedir. Bu tür skolyoz da solunum sıkıntısı yada duyu kusurları daha sık görülmektedir. Nefes darlığına sebep olduğundan dolayı skolyoz korsesi kullanımı tavsiye edilmez. Nefes darlığına sebep olabilecek bir diğer etken olan kalp krizi riski ile karıştırılmaması gerekir. İleriki derecelerde bulunan durumlarda çocuk yaşlarda cerrahi müdahale yapılması önerilebilmektedir.

3.     Konjenital Skolyoz

Omurga kırıkları, omurga enfeksiyonları yada bağ dokusu hastalıkları bu tür skolyoza neden olabilirken en sık görülen sebebi ise anne karnında oluşan omurga deformasyonudur. Anne karnında oluşan deformasyon ilk yıllarda hızlı bir eğim göstermektedir, bu yüzden çok küçük yaşlarda iken cerrahi müdahale gerektirmektedir.

Skolyoz Ağrısı
Skolyoz Ağrısı

Skolyoz Egzersizleri

Eğer başka bir kas veya kemik hastalığına sahip değilse doktorlar hastalarına skolyoz egzersizleri önermektedir. Doktorların gösterdiği belirli hareketler olmasıyla birlikte fizik tedaviye gitmek de oldukça başarılı sonuçlar göstermektedir.

 • Doktorların skolyoz hastalarına en fazla önerdiği egzersiz yüzme olmaktadır. Yüzme bir çok hastalığa iyi geldiği gibi iskelet yapısının da desteklenmesini sağlayan bir özelliğe sahiptir.
 • Emekleme pozisyonu durumuna geldikten sonra kişinin burnunu önce bir dizine daha sonra diğer dizine değdirmesi,
 • Yine emekleme pozisyonunda omurga eğikliğinin olduğu tarafın zıt yönüne doğru kendi etrafında dönülmesi,
 • Emekleme pozisyonunda ellerin ve ayakların olabildiğince uzağa açılması,

gibi omurga eğikliği egzersizleri doktorlar tarafından önerilmektedir. Fakat bu egzersizlerin sayıları ve kaçar set olacakları konusunda doktorunuzun yada fizik tedavi doktorunun önerisini almanız gerekmektedir.

Skolyoz Tedavisi Nelerdir? Kaç Yöntem İle Omurga Eğriliği Tedavisi Yapılır?

Yazının en başından beri belirtildiği gibi skolyoz tedavisi kişiden kişiye göre değişmektedir. Çünkü kişinin sahip olduğu skolyozun türü ve derecesi gibi etkenler tedavi sürecini değiştirmektedir. Ancak ergenlik döneminde skolyoz görülmesi durumunda derecesi yüksek ise cerrahi işlem gerçekleşebilmektedir. Aynı şekilde çocukluk çağında da cerrahi yöntem uygulanmaktadır bunun sebebi gelişme çağındaki kişilerin ameliyatı daha başarılı geçerken ileriki yaşlarda ki kişilerde ameliyat yok denilecek kadar az uygulanmaktadır.

Omurilik eğikliği tedavisi için kullanılan yöntemler 3 başlık altında toplanabilir. Bunlar;

 • Gözlem süreci izlenmektedir, bu süreç 20 ile 25 derecelik eğikliklerde uygulanmaktadır. Kişilerin egzersiz yapması ve fiziksel tedavi uygulaması istenmektedir.
 • 20 ile 40 derece arasında bulunan eğiklikler için omurga eğriliği korsesi tavsiye edilir ve bununla eğikliği ilerlemesi durdurulmaya çalışılır.
 • Son yöntem skolyoz ameliyatı olmaktadır, bu durum genellikle 40 yada 45 derece eğim görülen kişilerde uygulanan bir yöntemdir. Akciğer gelişimi tamamlanan kişilerde cerrahi müdahale uygulanarak eğilmenin dondurulması ile uygulanmaktadır.

Uygulanan spor egzersizleri skolyoz ağrısı üzerinde büyük oranda etkili olacaktır. Ancak ileriki derecelerde bulunan hastalarda gündelik yaşamı açısından daha zor bir hal aldığı için kişilerin mutlaka uzman bir doktor muayenesine gitmesi gerekmektedir.

 

SenceSağlık için bilgisayar ve telefon kullanımını ne kadar doğru yapıyoruz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin