Askeri Tıp

 

 

Antalya’da 2 kişiden oluşan bir ekip kitin ve kitosan adlı maddelerin kanda pıhtılaşma yarattığını fark ettiklerini ve bu alanda bir araştırma içine girdiklerini anlatıyorlar. Başarılı sonuçlar elde edilmesi halinde özellikle askeri alanda bir çığır açacak olan bu buluş bir çok insanın hayatını da kurtarabilecek gibi görülüyor.

 

Kimya mühendisleri karides ile yengeç kabuklarını kullanarak elde ettikleri bu iki madde sayesinde kan kaybından dolayı ölümlerin önüne geçmeye çalışmak istiyorlar. Yapacakları olan bu buluş diğer bir yandan diyabet hastalarının da kan pıhtılaşmaması sorununun önüne geçecektir.

Kan Pıhtılaşması
Kitin ve Kitosan

Diyabeti bilen kişilerin bilebileceği bir durum olan en ufak bir kanama sonucunda durmayan kan pıhtılaşma sorunu yaşamaktadır. Bu durum karşısında diyabet hastaları kanı durdurmak için bir uzman yardımı almak zorunda kalıyorlar. Eğer mühendisler bu bileşimi üretebilirler ise bir beze uygulamayı düşündüklerini söylediler. Böylece giysi sektöründe kullanabilecek ve savaş sırasında yaralanan askerlerin kıyafetleri ile temas eden bölgelerinde kanama hemen hiçbir tedavi gerektirmeden duracaktır. Özellikle ülkemizde sağlık teknolojisi alanında son yıllarda artan gelişmeler insanların yaşamlarını kolaylaştıran daha bir çok teknolojik ürünün ortaya çıkacağını göstermektedir.

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanlığının 1.3 milyon lira destek verdiği Kimya Mühendisleri Ar-Ge çalışmalarına başladıklarını söylediler. Daha önce imkansızlıktan dolayı yarıda kalan araştırmalarını aldıkları destekle büyük bir hızda ilerlettiklerini ve kısa sürede sonuca ulaşmayı hedeflediklerini söylediler.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin