Ürün Etiketi

Marketlerdeki raflar rengarenk ürünlerle dolu olur her zaman. Hepsi albenisi yüksek zaaflara yenik düşülecek besinlerdir. Eğer etiket okumayı bilmiyorsan yaptığın tüm alışverişler sana yağ ve kalori olarak geri dönecektir. Sağlık mutfakta başlıyor ve sağlıklı mutfağa giden ilk adım da beslenme okur yazarı olmaktan geçiyor. Sağlıklı bir bedene sahip olmak ve bilinçli alışveriş yapmanın temelinde bu yatıyor. Yani etiket okuma bunun temelidir. Genellikle ev dışındaki ürünler sadece kafeler ve restoranlarda yediklerimiz olarak bilinir ancak tam tersi en büyük tehlike raflarda yatıyor. Özellikle kilo vermeye çalışanlar, kolesterolü veya şekeri olanlar için aldıkları ürünlerin içeriğindeki karbonhidrat, protein ve yağ miktarları oldukça önemlidir.

Etiket nasıl okunur?

Düşük yağlı yoğurt sadece üstünde light yazan ürünler değildir. Etiketinde 100 gramında 3 gramdan az yağ varsa o yoğurdu satın al.

Düşük kalorili bisküvi istiyorsan etiketinde 100 gramında 40 kaloriden daha az olmasına dikkat et.

DİKKAT: kalorisi düşük olan besinlerin genelde yağ içerikleri yüksek olabilir buna dikkat etmeyi unutma. Etiket okuma bu noktada önem kazanıyor.

Şekersiz ürün arıyorsan; 100 gram katı veya 100 ml sıvı gıdada 0.5 gramdan daha olması demektir.

Lif oranı yüksek besin; 100 gramda 3 gramdan az veya 100 kaloride 1.5 gramdan az olmaması demektir.

etiket okuma
Ürün Etiketi Ne Diyor?

Kolesterolü düşük/ kolesterolsüz besin; 100 gram katı veya 100 ml sıvı gıdada 0.0005 gramdan az olmasıdır. Yani bu rakam ürün düşük doymuş yağ içeriyor demektir.

Düşük sodyumlu besin; 100 gramda 0.12 gramdan az olmasıdır.

Çok düşük sodyumlu besin; 100 gramda 0.04 gramdan az olmasıdır.

Sodyumsuz besin; 100 gramda 0.005 gramdan az olmasıdır.

Doymuş yağ oranı düşük besin; 100 gram katı besinde 1.5 gramdan/ 100 ml sıvı besinde 0.75 gramdan az olmasıdır.

Doymuş yağ içermeyen besin; 100 gram katı veya 100 ml sıvı gıdada 0.1 gramdan az olmasıdır. Yani enerjinin % 10 undan az olmalıdır.

Tüm bunları kavradıysan artık etiket okuma konusunda bilinçli bir bireysin demektir.

 

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin