Parkinson Hastalığı Tedavisi Var Mıdır?
Parkinson Hastalığı Tedavisi Var Mıdır?

Hastalıklar arasında ülkemizde belki de adını duyduğumuz ama ne olduğunu bilmediğimiz Parkinson hastalığı ileriki safhalarında oldukça kötü bir hal alabilmektedir. İnsanların genellikle yaşlılarda gördüğü bu hastalık neden oluştuğu ve nasıl tedavi edildiği hakkında bilgi sahibi olmak istemektedirler.

Parkinson Hastalığı Nedir?

Bu hastalık beyindeki ‘’dopamin’’ üreten hücrelerin ölmesi ile oluşur ve kişinin ruh hali ile birlikte bir takım vücut fonksiyonlarını kaybetmesine yol açar.

Parkinson Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler her hastaya göre değişebilmekle birlikte ilk başlarda belirtiler anlaşılmayacak kadar küçük olabilir. Ancak ileriki safhalarda oldukça belirgin belirtiler göstermeye başlar hatta bazı gündelik işlerde zorlanmaya kadar gidebilir. Parkinson hastalığının belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • El, çene, dudakta titreme görülebilir ileriki safhalarda bacak titremesi görülebilmektedir.
  • Hareketlerin yavaşlaması özellikle yürürken kendini gösteren bir belirtidir. Bu belirtide genellikle yürürken adımların yavaş atılması sanki ayakların yere yapışmış hissine kapılması gibi durumlara yol açabilmektedir.
  • Normal konuşma şekline göre farklı olarak daha hızlı ve alçak bir ses tonu ile konuşmak daha sonra ise konuşmaya başlamadan tedirgin olmak ve cümlelerin arasında durmamak gibi etkiler oluşabilir.
  • Uyku halindeyken tekme atmak, yumruk atmak ve yataktan düşmek de Parkinson belirtileri arasındadır.
  • Bağırsak çalışmasının yavaşlaması tuvalet ihtiyacını görmede sıkıntıya yol açarak kabızlığa yol açabiliyor.
  • Konuşurken yüz mimiklerinin yok olması sonucunda kişinin duygu halinin anlaşılamaması ile belirti gösterebilir.
  • Duygu hallerinde dalgalanma ve genellikle depresyonda olma gibi durumlara neden olur.
  • İdrar ihtiyacını giderememe ve idrarı tutamama gibi sorunlar ile ilerikim safhalarda karşılaşılabilir.
  • Tansiyon düşmesine sebep olabilir ve buna bağlı olarak baş dönmesi ve yere düşmelere kadar gidebilir.
  • Unutkanlık belirtisi olabilir ancak unutkanlık sadece Parkinson belirtisi olmadığına dikkat edin. Unutkanlık hakkında daha ayrıntılı bilgi için ‘’ UNUTKANLIĞIN SEBEBİ, TESTİ VE NASIL GEÇECEĞİNİ ÖĞRENMEK İSTEYENLER’’ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Parkinson Hastalığının Nedenleri

Parkinson Hastalığının Nedenleri
Parkinson Hastalığının Nedenleri

Bu hastalığa belirli bir neden söylemek tıp açısından şuan için imkansızdır. Parkinson hastalığı neden olur sorusuna henüz yanıt bulunamamış iken dopamin salgılanmasını engelleyen hücre ölümlerinin önüne geçebilmek için de yapılabilecek bir şey şuan için bulunmamaktadır.

Parkinson Hastalığı Tedavisi

Hastalık için bir tedavi yöntemi bulunamaması olumsuz bir durumdur fakat hastalığın ortaya çıkardığı belirtileri kontrol altına alabilmek için yapılabilecek bir takım yöntemler bulunabilmektedir. En azından gündelik hayatın devamını sağlamak için yapılabilecek önlemler dopamin üretimini sağlamasa bile dopamin benzeri etki yapabilmektedir. Örneğin kullanılabilecek ilaçlardan bazıları beyin tarafından dopamine dönüştürülür iken diğer ilaçlar da dopamin etkisini kendisi gösterebilmektedir. İlaç ile belirtilerin kontrol altına alınabilmesi için hastalığa erken teşhis konulması gerekmektedir.

Başka bir Parkinson hastalığı tedavisi ise ‘’derin beyin stimülasyonu’’ denilen yöntem olmaktadır. Bu yöntem beyine yerleştirilen elektrotlar ile yapılan cerrahi bir yöntemdir. Bu elektrotlar göğüs bölgesine yerleştirilen jeneratör ile elektrik dalgaları gönderilmesi ile belirtilerin kontrol altında tutulmasını sağlamaktadır. Stimülasyon yöntemi ilacın etki etmediği hastalığın ileriki safhalarında uygulanması uygun olan bir yöntemdir.

Gündelik yaşamda yapılabilecek bir kaç değişiklikte hastalığın belirtilerini kontrol edebilmekte yardımcı olabilmektedir. Beslenme şeklinde daha çok meyve ve sebze tüketilmesi ile tam tahıllı ürünlerin tüketilmesi ve son olarak ta yüksek lif içeren besinlerin tüketilmesi hastalığın belirtilerinden olan kabızlığın önüne geçebilmeyi sağlayacaktır. Diğer bir değişiklik ise denge sorunları yüzünden yapılan egzersizleri daha yavaş yapmak olacaktır. Böylede düşerek yaralanma gibi durumların ortadan kalkması sağlanacaktır.

Koenzin Q10 hücrelerin arasında elektrotların taşınmasını sağlayan vitamine benzer tamamen doğal bir maddedir. Eczanelerde reçete istemeden de satılabildiklerinden dolayı doktorun bilgisi dahilinde yardımcı olarak kullanılması tavsiye edilir.

Masaj yaptırmak hastalık sebebiyle oluşan depresyon ve duygu değişimlerini önleyerek normal bir yaşamın devam etmesini sağlayacaktır.

Diğer bir yandan Parkinson hastalığına iyi gelen bitkiler arasında en çok etki gösteren bakla olmaktadır. Baklanın bol tüketilmesi ve bakla yaprağı tüketilmesi aynı etkiyi sağlamaktadır. Bu doğal yöntem sayesinde kişiler hastalığa tedavi bulamasa bile hastalığın etkilerini ortadan kaldırarak gündelik hayatlarına devam edebilmektedir.

Merak konusu olan bir diğer konu ise Parkinson hastalığı kaç yaşında başlar? Sorusu olmaktadır. Bu soruya genellikle 50 yaş ve üzeri denilebilir ancak erken yaşlarda da görülebilmektedir. Erkeklerde kadınlara göre daha fazla görülebilmektedir.

Parkinson hastalığı genetik mi? Sorusuna ise verilecek cevap evet olabilir. Çünkü ailede bulunan bu hastalık bir sonraki nesillere aktarılmada daha fazla orana sahip olmaktadır. Ancak bu hastalık sadece genetik denilmesi de doğru olmayacaktır çünkü başka etkilerden dolayı ailesinde hiç Parkinson görülmeyen kişiler dahi bu hastalığa yakalanabilmektedir.

Özellikle kişilerin Parkinson hastalığı evreleri konusunda bilgi sahibi olmaları erken teşhis için oldukça önemlidir. Herkesin bu belirtileri daha önceden bilmesi erken teşhisin sağlanmasını ve Parkinson hastalığı ölümcül müdür? Sorusunun önüne geçilmesini sağlayacaktır.

SenceSağlık için Parkinson hastalığının erken teşhisinin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliyor muyuz? Yorumlarınızı Bekliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin