Ramazan ayı boyunca öğün sayısının birden azalması ve uzayan günlerden dolayı uzun saatler aç kalınması ramazan ayında kilo vermeye neden oluyor. Aslında ramazan ayında yaklaşık 30 günlük bir süre boyunca ortalama 4-5 kilo verilmesi oldukça ideal. Bu yüzden eğer ramazan sonunda da bu düzeni korursak verilen kilolarla tekrar karşılaşmamış oluruz. Bu yüzden ramazanın son haftasında beslenmeye dikkat etmek gerekiyor.

Ramazanın başlamasıyla birlikte ramazanda beslenme önerileri doğrultusunda herkes dikkat ediyor. Önce çorbalar içiliyor, salatalar muhakkak sofrada oluyor, bazı kişiler 10 15 dakika sonra yemeğe devam ediyor.

Ancak sonlara doğru yaklaştıkça insanlarda bir rahatlama başlıyor.

Ramazanın Son Haftası Ne Yapmalıyım?

Sofralardan yavaş yavaş çorbalar kalkıyor. Menüde çeşitlilik azalıyor. Yaklaşan bayram için alınan şekerler, lokumlar erkenden ortaya çıkıyor. İşte tam da bu yüzden verilen kilolar ramazandan sonra değil ramazanın son haftasından itibaren alınmaya başlanıyor. Peki ramazanın son haftası ne yapmalıyım diyorsanız;

  • Öncelikle ramazanın son haftasında ilk günler olduğu gibi iftara çorba ile başlayıp, salata ile devam edip ana yemeğe geçmek gerekiyor.
  • Sahuru kahvaltı menüsüyle yapmaya devam ediyoruz.
  • Özellikle son haftalarda su tüketimini normalden biraz daha artırmamız gerekiyor. Bunun sebebi ise metabolizmayı hızlandırmak ve bayram döneminde yaşanacak olan yoğunluğa hazırlamaktır.
  • Bayramda beslenme bu aşamada büyük önem arz ediyor. Psikolojik olarak bayrama hazırlıkta bu dönemde önemli.
  • Ramazanın son haftasında iftardan sonra muhakkak bir yürüyüş planı hazırlayın. Eğer normalde zaten yürüyorsanız bunun süresini uzatın. Son haftayı ne kadar verimli geçirirseniz bayramda o kadar rahat olursunuz.

Ramazanda diyet

  • Bayram tatlılarını erkenden yapıp evde bulundurmayın. Bayram döneminde ister istemez zaten tatlı tüketeceğiniz için bu süreyi ve miktarı ne kadar azaltırsanız o kadar iyi olacak.
  • Bayram şekeri ve lokumları da erkenden alıp evde tutmayın. Yada sürekli göz önünde bulundurmayın.
  • Ramazanın son günlerini de yine sütlü hafif tatlılarda kapatmaya özen gösterin.
  • Eğer ramazan boyunca çorbadan sonra 15 dakika ara verip ana yemeğe geçme kuralını yapamadıysan artık bunu son haftalarda oruca alışan bedenin sayesinde yapabilirsin. Böylece kan şekerini kontrol etmeyi öğrenmiş olacaksın.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin