Regl Dönemi Kilo Koruma

Diyetin altın kurallarından birisi olan yanlış tartım zamanı maddelerinin en başında regl döneminde tartılmak yer alıyor. Bunun nedeni ise kadınların regl öncesinden başlayıp bitene kadar olan süreçte yaklaşık yarım ile 2 kilo arasında regl dönemi kilo değişimi yani kilonun tartı üzerinde artış göstermesi, ancak bu artışın yağa bağlı değil tamamen ödem kaynaklı olmasından ileri geliyor. Yani bu dönemde yapmış olduğunuz tartılma ile hem yanlış bir kanıya kapılmış olursunuz hem de diyetin temel taşlarından olan motivasyonunuzun önüne geçmiş olursunuz.

Adet şişkinliği kaç gün sürer? Bu süreç kişinin yaş, fiziksel aktivite, beslenme durumu, metabolizması ve hatta psikolojik durumuna göre değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama olarak 3-4 arasında sürmektedir.

Adet Döneminde Kilo Verilir mi ? Kadınların en büyük sorunlarından adet döneminde alınan kilolar ödem kaynaklı olduğundan sonrasında zaten bu fazlalık gidecektir. Ancak burada size düşen bu ödem sorununu olabildiğine hafif yaşamak yani ödem kaynaklıda olsa daha az kilo fark yaşamaktır.

  • Tamamen hormonlara bağlı bu ödemin önüne geçmek için ise birkaç tavsiye yeterli olacaktır.

Çay Kahveye Dikkat : Regl döneminde çay ve kahve alımı mümkünde tamamen durdurulmalı yoksa 1-2 fincanla sınırlandırılmalıdır. Kafein regl dönemi şişkinliğe neden olmaktadır.

Su Tüketimini Artır: Bu dönemde kaybedilen vitamin ve minerallerin vermiş olduğu enerji kaybını önlemek, regl sancısını gidermek ve hızlı toparlanmak için su içmeyi ihmal etmeyin.

Ödem Attıran İçeceklerden Faydalanın: Eğer tansiyon yada hipoglisemi gibi sorunlarınız yoksa en güçlü ödem atan çaylardan maydanoz, mısır püskülü ve kiraz sapı çayı regl dönemi ödem attıran çaylar olarak tercih edilmelidir. ( ancak günde 2 fincanı aşmayın )

Tuzdan Uzak Dur: Vücudun su tutma dolayısıyla ödeme en açık olduğu bu dönemde regl dönemi tuz tüketimi ve tuzlu yiyecek, içecekler bırakılmalı yada en aza indirilmelidir.

Bitki Çayları : Regl dönemlerinin kurtarıcı parçaları rahatlatıcı bitki çayları hep elinizin altında olsun. Regl dönemi bitki çayları ; papatya çayı, melisa çayı, rezene, mate ve yeşil çaydır.

SenceSağlık için bunlara dikkat etmek gerekmez mi?

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin