renk körü

 

 

Her gün karşılaştığımız renk körü insanların özellikle günlük yaşamları diğer insanlara göre daha zor geçmektedir. Tüm renkleri gri olarak gören bu insanlar özellikle trafik ışıklarında sorun yaşamaktadır.

 

Kendisi de renk körü olan İngiliz bir ressam olan Neil Harbisson bu soruna bir çözüm bulmuş durumda. Özel bir ameliyat ile kafasına yerleştirdiği bir kamera sayesinde her renk için özel bir nota oluşturan bu cihaz beyine ayrı ayrı notalar göndermektedir. Teknolojik ürünlerin insan vücuduna entegre edilmesi için bir hastane kuran Neil insanların teknoloji ile artık gündelik yaşamı etkileyen hastalıkların engellerini büyük oranda ortadan kaldırılacağını söyledi. Bu cihaz ile cihaz gördüğü renge göre bir nota oluşturarak beyine bir sinyal göndermesi sonucunda kişi hangi renkle karşı karşıya olduğunu anlıyor.

renk körlüğüne çözüm
Renk Körlüğüne Teknolojik Çözüm

Bu tarz ameliyatlar için kurmuş olduğu hastanenin ismi ise Cyborg Foundation olarak biliniyor. Kendisi hala renk körü olan Neil tam olarak bir çözüm bulamasa bile gündelik hayatında yaşadığı sorunları ortadan kaldırmış görünüyor. Özellikle ülkemizde de sıkça gördüğümüz renk körü insanlar için bu tarz bir çok çözüm olduğunu bilmemiz gerekiyor. Sadece yurtdışında değil ülkemizde de satışa sunulan bir takım teknoloji ürünleri hangi renk olduğunu kullanıcısına bildirebiliyor. Sadece iyi bir araştırmak gerekiyor ve hemen her insane güvenip tedavi diye bir takım zararlı ilaçları kullanmamak gerekiyor. Uzman doktorlara göre henüz renk körlüğüne bir çare olmadığından hiç bir tedavi yöntemine para ödememeniz gerekir. Sadece küçük teknolojik aletlerle renkleri öğrenebilmek mümkün oluyor. Tabi ki bu durum için bile herkese para kaptırmamak gerekiyor.

 

SenceSağlık için bu tarz teknolojik ürünleri kullanmak gerekmez mi?

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin