Renklerin Beslenmeye Etkisi
Renklerin Beslenmeye Etkisi

İnsanlarda yeme davranışı veya davranış bozukluğu duygusal, psikolojik ve biyolojik açlıkla birlikte oluşuyor. Hatta bazı durumlarda duygusal ve psikolojik açlıklar biyolojik açlığın önüne geçiyor. Bu durumlarda kilo vermek isteyenler için önemli bir durum haline geliyor. İşte bunlardan birisi de renkler. Renkler hiç farkında olmadan senin beslenme düzenini ve besinlere olan algını ve hatta az mı çok mu yiyeceğini belirliyor. Eğer hızlı kilo vermek istiyorsanız veya kiloyu çok hızlı alıyorsanız arkada yatan nedenler bir tanesi bu olabilir.

Yaş ilerledikçe kadınlarda turuncuya olan ilgi azalırken erkeklerde yeşile olan ilgi azalıyor.

Yapılan araştırmalara göre yemek masasında renk çeşitliliği arttıkça bireylerde tok olunmasına karşın çok fazla yemek yeme isteği uyanıyor. Bu yüzden misafir için hazırlanan sofralar renk olarak çok zengindir ve misafirlikten tıka basa dönülür. Kilo vermek isteyenler için oldukça zorlayıcı bir ortamdır.

Tüm bunların dışında bazı renkler yeme davranışlarını ciddi anlamda etkiliyor. Kilo verdiren tavsiyeler listenize ekleyebilirsiniz.

SARI: Sarı tüm tonları ile birçok fast food markasında kullanılıyor. Dikkat çekme ve ilgi çekici yönü oldukça fazladır.

YEŞİL: Yeşil renk insanlarda genelde sebze ve diyet algısını uyandırıyor. Beslenmesine dikkat eden insanlar için sorun olmazsa da bir çok insan için yeşil olumsuzluk içeriyor. Bu

yüzden yeşil gören bir çok bireyde iştah kapanması oluyor. Mesela hızlı kilo vermek isteyenler hemen yeşil besinlere saldırır. Hızlı kilo vermenin yolları sebze veya yeşillik gibi algılanıyor çünkü.

KIRMIZI: Bu renk iştahı tetikleyip artıran renklerin başında yer alıyor. Kilo vermek isteyenler dikkat. Yine bir çok restoran ve fast food sektöründe kullanılıyor. Bu rengin olduğu ortamlarda bireyler çok fazla kalmak istemiyor. Bu da özellikle fast food sektöründe işe yarıyor. İnsanları hızlı yemeye sürüklediği için sürekli bir sirkülasyon oluyor. Yani insanların fazla zaman geçirmesini istemiyorlar. Hızlı yenilen yemeklerde doygunluk hissi geç olduğu için daha çok yenmesi de ayrıca sektörel bir hile. Kilo verdiren tavsiyeler listesinde önemli bir yer tutuyor bence.

MAVİ : Bu rengin durumu ise bambaşka. Her iki aşamada da kullanılıyor. Kilo vermek veya kilo almak isteyenleri de ilgilendiriyor. Yapılan araştırmalar bu rengin insana sakinlik ve huzur verdiğini ve daha çok zaman geçirme isteği uyandırdığını gösteriyor. Bu da daha fazla besin tüketimi anlamına geliyor. Ancak bir diğer aşamada ise insanların bu sakinlikten dolayı iştahını kapatan renkler olmasından yana araştırmalar da mevcut. O yüzden dikkatli kullanılmasında fayda var.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin