Selülite Karşı Yapılacak Egzersizler

Selülit, deri altında düzensiz ve aşırı yağ birikimi ile oluşan, özellikle bacak, kol ve kalça bölgesinde görülen, görünümünün portakala benzetildiği bölgesel bir dolaşım bozukluğudur. Aslında bir hastalıktır ve tıptaki adı “hiprolipodistrofi” dir. Bu durum karşısında selülite karşı yapılacak egzersizler kısa zamanda problemin üstesinden gelmenizi sağlayacaktır.

Selülit Nedenleri

 • Genetik
 • Yaş
 • Hormonlar
 • Fazla yağlar
 • Kötü beslenme ve yanlış diyetler
 • Yaşam biçimi (stres vb.)

Selülit oluşumunda sadece fazla yağlar ve kilonun etkisi olmadığı için normal kilodaki insanlarda da görülme olasılığı vardır. Erkeklerde görülen selülit oranının kadınlardan düşük olmasının sebebi, erkeklerin östrojen seviyesinin daha az olmasıdır. Östrojen yağ birikimini dolayısıyla selüliti artırdığından, kadınlarda daha fazla görülür. Yapılan araştırmalara göre kadınların %85’inde bulunur.

Selülit 3’e ayrılır;

 1. Derece; dışarıdan belli olmaz.
 2. Derece; dışarıdan hafif bir şekilde görülür fakat fazla belirgin değildir.
 3. Derece; görünümü belirgindir ve bazen ağrı yapabilir.

Selülite Karşı Korunma

Zararlı alışkanlıklardan kaçınma ve sağlıklı beslenmenin yanında egzersiz yapmak selülite karşı korunmada işe yarar. Diğer yandan selülite karşı yapılacak egzersizler dolaşımı artırarak protein atıklarının bölgeden uzaklaştırılmasını, kasların güçlenmesini ve yağın yakılmasını sağlar.

Selülite Karşı Yapılacak Bazı Egzersizler

 1. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve çömelerek ellerinizi ayaklarınıza değdirin. Bu şekilde poponuzu yukarı doğru kaldırın ve bu hareketi 15 defa tekrarlayın.
 2. Elleriniz belinizde olmak üzere ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Sağ ayağınızı öne doğru atarak sol diziniz 90 derece olacak şekilde çömelin ve tekrar başlangıç pozisyonuna dönün. Aynı hareketi sağ bacağınız için de yapın. Bu şekilde 10 set tekrarlayın.
 3. Elleriniz belinizde olmak üzere bacaklarınızı omuz genişliğinde açın. Belinizin dik olmasına dikkat ederek çömelin ve tekrar kalkarken kalçalarınızı sıkmaya çalışın. Bu şekilde 15 defa tekrarlayın.
 4. Şınav pozisyonu alın ve karnınızı sıkarak sağ dizinizi yukarı doğru çekin. Sonrasında tekrar başlangıç pozisyonuna dönün. Aynı hareketi sol diziniz için de uygulayın. Bu şekilde 10 set tekrarlayın.
 5. Sırt üstü yatıp ayak tabanlarınızı yere basın ve kalçalarınızı sıkarak yukarı doğru kaldırın. Sonrasında tekrar başlangıç pozisyonuna dönün. Bu şekilde 15 defa tekrarlayın. Bu hareket selülite karşı yapılacak egzersizler arasında son madde olarak bulunuyor.

Yapacağınız bu egzersizler sonrasında selülitlerinizin ilerlemesi duracak hatta var olan selülitlerinizde azalma göreceksiniz. Aynı zamanda ”Daha Sıkı ve İnce Bacaklar İçin Ne Yapmalı?” makalemizi okuyarak bilmediklerinizi de öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin