Sinüzit Belirtileri Nelerdir? Sinüzit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nezle ya da gribin ardından baş ağrısı, burun tıkanıklığı, halsizlik gibi durumlar ortaya çıkaran bir hastalıktır. Tüm mevsimlerde insanların başına gelebilir fakat en çok kış aylarında karşımıza çıkar. Kişilerin yaşam kalitesini düşürür ve çoğu zaman adaptasyon sorunları yaşamalarına sebep olur. Fakat cerrahi veya medikal tedaviye iyi yanıt veren bir hastalıktır. Sinüs, kafatası kemiklerinin içine yerleşmiş olan kanaları ve burun içine açılan içi boş yani hava dolu olan kemik boşluklarıdır. Sesin tınısını değiştirip, burundan geçen havanın nemlenmesine ve vücut ısısına yaklaşmasını sağlar. Sinüs boşluklarının çeşitli sebeplerden dolayı iltihaplanmasına sinüzit deniyor. Sinüzit oluşumuna sebep olan en önemli faktörler bağışıklık sistemi ve buna bağlı solunum yolu enfeksiyonları, burun eti büyüklüğü, kirli hava ve sigaradır.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Nezle veya grip sonrasında karşımıza çıkan sinüzit belirtileri şu şekilde sıralanabilir.

  • Göz ve yüz çevresinde zonklayıcı baş ağrısı
  • Burun tıkanıklığı
  • Burun ve genizden renkli akıntı
  • Boğaz ağrısı ve ateş
  • Ağız kokusu, koku ve tat bozukluğu
  • Halsizlik ve adaptasyon sorunları
  • İştahsızlık, öksürük, kusma ve bulantı sorunları

Unutulmaması gereken noktalardan biri bu belirtilerin yalnızca sinüzit hastalığına ait olmadığıdır. Örneğin her bağ ağrısı sinüzit kaynaklı değildir. Baş ağrılarının en fazla yüzde onu gibi küçük bir kısmı sinüzit kaynaklı olabiliyor. Sinüzit çok sessiz bir hastalık olabilir. Tüm bu belirtiler görünse de muayenede hiçbir sonuç çıkmayabiliyor.

Sinüzit Tedavisi Yöntemleri

Sinüzitin medikal ve cerrahi tedavilere çok iyi yanıt verdiğini yazımızda ifade etmiştik. Bahsedeceğimiz birkaç sinüzit tedavisi ile sonuca ulaşmak mümkün. Akut sinüzitler dediğimiz sinüzit türü genellikle ilaç tedavisi ile yok edilebiliyor. Kullanılan en sık ilaç antibiyotiklerdir. Hastalığın şiddetine göre 10-21 gün arasında kullanım süresi değişebilir. Uzun süreli ilaç kullanılması bazı hastalara zor gelebilir. Bu durumda sinüzit tekrar edebilir. Kronik sinüzitlerde ise öncelik ilaç tedavisine verilmelidir. Fakat tekrarlayan durumlarda cerrahi müdahale yapılmak zorundadır. Cerrahi tedavide başarı şansı yüzde doksana yakındır. Sinüzit ameliyatları çocukluk yaşlarında da yapılabiliyor. Cerrahi tedaviden sonra sinüzit hastalığının tekrar edilmesi yüzde otuz oranında belli olabiliyor. Bahsettiğimiz sinüzit tedavisi hakkında bilgi edinmek için belirtiler görüldüğünde doktora başvurmak en iyi yöntemdir.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin