Soğuk Algınlığına Bitki Çayları

Havaların soğuması ile birlikte, kış ayları iyice sertliğini hissettirir ve soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar salgın şeklinde yayılma gösterir. Meyve ve sebzelerle yapılan takviyeler yetersiz kaldığında başvurulan çeşitli çaylar vardır. Doktor tedavisiyle birlikte hastaya iyi gelebilecek, gribe karşı bitki çayları denince akla ilk gelenleri şöyle sıralayabiliriz.

Bitki Çayları İlki Ihlamur:

Grip, soğuk algınlığı denince akla ilk gelen bitkilerden biri ıhlamurdur. Toplumuzda da sık tüketilir. Ihlamur içinde bulunan bileşenlerin bir kısmı, ağrı kesici ve iltihap sökücü etkisi gösterir. Boğazı yumuşatmasıyla, boğaz tahrişinden meydana gelen ağrı ve acıyı oldukça hafifletir.

Adaçayı:

Ağız ve boğaz iltihaplarında etkisinin büyük olduğu bitkilerden biri de adaçayıdır. Özellikle bitkinin içeriğinde bulunan uçucu bileşenler, farenjit gibi hastalıklara faydalıdır.

Zencefil:

Bilimsel çalışmalar zencefil içinde bulunan gingerol adlı bileşenin kuvvetli iltihap sökücü olduğunu ortaya koyuyor.

Karabiber:

Top ve toz şeklinde bulunan karabiber meyveleri ile elde edilen çayların, gargara şeklinde kullanıldığında boğaz ağrı ve iltihaplarına iyi geldiği bilinir. Özellikle soğuk algınlığı ve gribin ilk belirtilerinden hemen sonra kullanıldığında başlaması olası bir hastalığı yok edebilirsiniz. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirici ve hatta kanser hücrelerine düşman olduğu da bilinir.

Ebegümeci:

Bu bitkiden yapılıp tüketilen çay, solunum sistemi sorunlarına iyi gelir. Soğuk algınlığı ve gribe karşı bitki çayları arasında sayılan ebegümeci çayı, enfeksiyonlara karşı bir kalkan oluşturur. Öksürük, burun akıntısı gibi şikayetlere iyi geldiği bilinir. Faranjit, bronşit gibi hastalıklar için de faydalıdır.

Ekinezya:

Ekinezya bitki çayı tam bir soğuk algınlığı savaşçısıdır. Ülkemizde tüketimi diğer çaylar kadar yaygındır. Eczanelerden tekli paketler halinde veya aktarlardan temin edebilirsiniz. Grip ve soğuk algınlığı belirtilerini hisseder hissetmez, hastalık yoğunlaşıp sizi esir almadan ekinezya çayı tüketmeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Bağışıklık sistemine katkı sağlayacağından dolayı da her evde bulunması gereken bir çay olarak kabul edilmiştir.

Boğazda yanmalar, burun akıntısı, öksürük gibi şikayetler yaz aylarının bitiminden itibaren baş gösterir. Özellikle çocuklarda iyileşmesi zaman alan bu hastalığa, gribe karşı bitki çayları tüketerek karşı koyabiliriz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin