Soğuk havalardan etkilenmeyen bir cilt yoktur. Hangi yaşta olursanız olun soğuk havaların cildi olumsuz etkileyecek olumsuz yanları vardır. Soğuklarla baş edebilen en iyi toplum Norveçlilerdir. Söz konusu soğukları alt etmek olunca onların denedikleri ve önerdikleri yöntemleri dikkate almak gerekir. Onların soğuklara karşı cilt bakımı önerileri hakkında ki bilgilerinden yararlanmak gerekir. Aslında kullandıkları yöntemler öylede ameliyatlık ya da ilaç kullanılarak hallettikleri bir şey de değil. Tamamen bizim dikkate almadığımız, ya da yapmaktan üşendiğimiz konulara dikkat ediyorlar.

Soğukların Cildimize Getirdiği Sorunlar

Soğukların yanında cildimizi kirli havalar, ayaz, sert rüzgarlar olumsuz etkiler. Soğuklara karşı cilt bakımı önerileri yapsak da uygulamak, biraz olsun dikkat etmek kişiye kalıyor.

  • Soğuk ve rüzgarlı havlardan cildimiz tahriş olur, incelir ve kırışıklıklar meydana gelebilir.
  • Ellerin soğukla teması halinde deride pul pul dökülmeler meydana gelir ve küçük çatlar oluşur.
  • Görüntüsünden ve kalıntı pürüzleri ortaya çıkartan dudaklarımız.
  • Gözlerimizi unutmamalıyız çünkü en hassas ve direk olarak temas halinde olan o değerli mercekler bozulabilir.

Cildimiz İçin Yapılabilecek Bazı İyilikler

Her tene, her farklı cilt tipine göre yapılabilecek kürler de kullanılabilecek krem ve benzeri bakım ürünleri de değişiklik gösterir. Yağlı bir cildiniz var ise yağ oranı düşük daha su bazlı nemlendirici kremler tercih edilebilir. Kuru bir cildiniz var ise yağ oranı kendi ölçünüz de tercih edebileceğiniz nemlendirici kremler mevcuttur. Bazı soğuk havalara karşı cilt bakımı önerileri sadece soğuklarda değil diğer mevsimler de mesela kış gelmeden uygulayacağımız önlemlerdir. Soğuklardan başı yananlar için tavsiyeler şu şekilde;

  • Cildinize göre cilt bakım kürü uygulayabilirsiniz. Her tene uyabilecek ve soğuklara karşı kızaran ciltler için bir öneri; İki kaşık yulaf ezmesini yumurta ve bal ile karıştırın. Kokuyor diyebilirsiniz ama 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın ve en kokusunu sevdiğiniz cilt tipinize göre olan nemlendirici kreminizi yediriniz.
  • Dudaklarınız için toz şeker ve balı sürerek ölü derileri temizleyip, kreminizi sürmelisiniz. Gün içerisin de yağlı dudak kremleri tekrar edilmeli.
  • Banyoda uzun süre kalıp vücudunuzda ki doğal yağları akıtmayın. Daha ılık bir su ile daha kısa süre de duşunuzu almalısınız. Vücudunuz nem oranını dengelemiş olacaksınız.
  • Su tüketimini her mevsim düzenli kullanıp cildinizin su ihtiyacını karşılamalısınız. Su hem kırışmaları hem de derinin incelmesinin önüne geçer.

Tüm bu önerilere dikkat edildiği zaman cildinizin soğuklara daha dirençli olduğunu göreceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin