Taşikardi neden olur? Taşikardi nasıl geçer

Taşikardi, kalp atış hızının normal değerlerinin üstünde olacak şekilde artmasına bağlı olarak gelişen bir kalp hastalığı olarak tanımlanır. Yetişkin bir insanın kalbi bir dakikada ortalama 60-100 arası bası yapmaktadır. Bu kalp atışlarının 100 basıdan daha fazla olması taşikardi olarak adlandırılmaktadır. Fakat verilen bu sayı yetişkinler içindir. Yaş aralıklarına göre bu değer farklılık gösterebilir. Taşikardinin sebep olduğu durumlardan biri kalp atışının fazla olmasına bağlı olarak kalp kaslarının çalışıp daha fazla yorulmasıdır. Bu sebepten dolayı tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir. Kalp çok hızlı bir şekilde attığında, daha az verim ile daha fazla kan pompalamış olur. Bu sebeple, vücudun diğer organlarına ve hatta kalbe daha az miktarda kan ulaşır. Kalp kaslarının ihtiyaç duyduğu oksijen miktarı artar. Bu durumun sonucunda ise kalp damarlarında tıkanıklık meydana gelebilir. Taşikardi rahatsızlığını kısaca tanımladıktan sonra taşikardi neden olur bunun cevaplarına bakacağız:

  • Genellikle kalbin normal elektriksel uyarı sisteminin bozulması
  • Kalbin pompalama işlemini kontrol edememesi
  • Kalpteki elektriksel yolu anormallikleri
  • Kalpteki doğumsal anormallikler
  • Uyuşturucu ve alkol kullanımı
  • Kafeinli içecekler
  • Ani korku ve yaşanan stres
  • Kalp kası hastalıkları ve tümörler
  • Akciğer hastalıkları ve anemi
  • Sigara kullanımı

gibi durumlar taşikardi neden olur sorusuna verilecek cevaplardan bazılarıdır.

Taşikardi Nasıl Geçer?

Taşikardi tedavisi için ilaç kullanılabilir. Farklı tıbbi tedavilerde uygulanabilir. Bu tedavilerden bazıları şunlardır.

Vegal Manevra: Kalp atım hızını düzenleyen, sinirlerini etkileyen bir işlemdir. Vegal Manevralar dışkılama veya öksürme sırasında ıkınma ve yüze buz koyma şeklinde olmaktadır.

Kalp pili: Kalp pili bireye doktorlar tarafından cerrahi müdahale ile cilt altına yerleştirilen küçük bir kalp cihazıdır. Anormal ritimler olduğunda bu kalp cihazı normal ritmi yakalayabilmek için kullanılır.

Ameliyat: Kalpteki fazla olan elektriksel iletim kanallarını yok etmek amacıyla uygulanan ameliyat taşikardi nasıl geçer sorusuna verilebilecek yanıtlardan birisidir.

Kan pıhtılarının önlenmesi: Taşikardi sorunu görülen hastalarda kimi zaman kan pıhtılaşması yaşanabilir. Bu kan pıhtılaşmaları kalp krizine neden olur. Bu sebepten hastaya kan pıhtılaşmasını önleyen çeşitli ilaçlar verilebilir. Tüm bu tehlikeli sorunları yaşamamak için belirtileri göründüğü anda doktora başvurmak en iyi tedavi başlangıcı olarak kabul edilir.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin