Tokluk Hissini Artırıcı Besinler

Aslında ne kadar yediğimizden ziyade ne yediğimiz daha önemli. Gün boyu çok az besin tüketmek veya çok düşük kalorili tüketmek çözüm yolu değil. Eğer sen bedenini doyurmuyorsan bedenindeki çalışma düzeninde bozukluklar olacaktır ve vücut kendini savunmaya alarak farklı şekillerde tepki gösterecektir. Bu bazen bozulmuş bir insülin olabilir bazen az yediğin halde veremediğin kilolar olabilir. Bazen bireyler hızlı kilo vermek için ne yapılır yada ne yenilir diye soruyor. Aslında ihtiyacımız olan soru kalıcı ve doyarak nasıl kilo verebilirim olmalı. Bu yüzden tüketilen besinlerin tokluk hissi vermesi ve besleyici olması çok önemli. Sizler için tokluk hissini uyandıran 5 önemli besin grubunu sıraladım.

Yulaf

  • İnsanların en çok ön yargı gösterdiği besinlerin başında yulaf geliyor. Halbuki yüksek lif içeriği sayesinde bağırsak düzeni sağlarken uzun süre tokluk hissi sayesinde zayıflamaya yardımcı besinler listesinde en başta geliyor.
  • Lif oranı ve posa miktarı midede uzun süre kalmasını sağlıyor. Buda tokluk hissinin oluşmasını sağlıyor. Ekmek grubunda yer alan yulaf tokluk hissini uyandıran 5 önemli besin arasında ilk sırada yer alıyor.

Badem

  • Sağlıklı yağların tüketilmesi kilo kontrolünde oldukça etkili. Yani sağlıklı yağları tüketerek yağ yakabilirsiniz. Badem içerdiği protein ve sağlıklı yağlar ile en güzel ara öğün seçeneklerinden. Çiğ olarak tüketmeye özen gösterin. Salatalara, yoğurtlara ekleyebilir veya meyve ile birlikte pratik ara öğün olarak tercih edebilirsiniz.

Avokado

Hem meyve hem de yağ grubundan olan avokado tam bir tokluk hissi sağlayan besin. Yüksek yağ içeriğinden dolayı kontrollü tüketilmesinde fayda var.

Yumurta

Anne sütünden sonra gelen protein açısından en kıymetli ve örnek protein olarak saydığımız bir besindir. Beyazında yer alan yüksek protein ve sarısında yer alan yağ sebebiyle tam bir tok tutucu besindir. Bundan dolayı yumurta ile başlanılan bir günün geri kalanında iştahınız daha kontrollüdür.

Tarçın

Son zamanlarda yapılan çalışmalarda tarçının tatlı krizini bastırma ve tokluk hissini uyandırmada son derece başarılı olduğu gözlemlenmiştir.

Özellikle süt ile birlikte tarçın tüketmek bu etkisini ikiye katlıyor.

Ara öğünlerde özellikle akşam saatlerinde ılık bir süte katacağınız tarçın ile kan şekerinizi düzenleyebilir ve tatlı krizlerinin önüne geçebilirsiniz.

Tükettiğimiz besinleri tanımak ve etkilerini bilmek çok önemli. Hangi besini nerede ne zaman ve hangi diğer besinle tüketeceğinizi bilmek hem birçok sağlık sorununun önüne geçer hem de kilo kontrolünü sağlar.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin