Unutkanlık için Çözüm

Unutkanlık ve hafıza kaybı genelde yaşlılara özel gibi görünse de düzensiz beslenme, uykusuzluk ve yoğun yaşam koşulları nedeniyle bu 2 durumunun görülme yaşının oldukça düştüğünü vurgulamak gerekir. Gündelik hayatımızda eşyalarımızı bir yerlerde unutmak, koyduğumuz yeri hatırlamamak, arkadaşların ismini unutmak, randevuların akıldan çıkması gibi gidi durumlarla karşılaşmamak için beynimize iyi bakmamamız gerekiyor.
Öncelikle stresli durumları olabildiği kadar aza indirmekte fayda var. Ayrıca uyku saatlerinizin hep aynı olmasına ve gece 11 den önce uyumaya özen göstermelisiniz. Tüm bunların dışında beynimize en çok katkı sağlayan beslenmeyi de unutmamak gerekir.
O halde unutkanlığa iyi gelen besinler nelerdir sıralayalım;
1-YABAN MERSİNİ

                          Yaban Mersini

Hafızayı güçlendirerek beyni oksidadif strese karşı koruduğu kanıtlanmış bir meyvedir. Örneğin gün içerisinde 2 yemek kaşığı yoğurda 1 avuç yaban mersini katarak yapacağınız ara öğünle yoğurdun kalsiyumundan da faydalanarak etkisini artırabilirsiniz.
2-CEVİZ

                  Unutkanlık için Ceviz

Herkesin de bildiği gibi unutkanlığa iyi gelen besinler denilince ilk akla ceviz gelir. Ceviz sadece şeklinin beyni benzemesiyle değil içerik olarak da beynin en iyi dostu olarak mutfakları süslüyor. Özellikle yüksek omega-3 yağ asidi içermesinden dolayı çocuklarda beyin gelişimi ve ilerleyen dönemlerde de hafıza için oldukça yararlı bir yağlı tohumdur.
DİKKAT: 2 tam cevizin 1 porsiyon yağ olduğunu unutmayarak porsiyon kontrolünde diyetinize uygun ve hastalıklarımızı (kolesterol vb. ) göz önünde bulundurarak tüketmelidir.
3-YEŞİL ÇAY

                                                     Yeşil Çay

Yapılan araştırmalara göre günde tüketeceğiniz 1-2 fincan yeşil çay beyninizi ve metabolizmanızı canlı tutacaktır.
DİKKAT: Tansiyon ve hipoglisemi hastaları çok fazla tüketmemelidir.
4- EKMEK VE EKMEK GRUBU BESİNLER

                Ekmek Grubu Besinler

Beyin için önemli olan antioksidan kaynaklarından biriside E vitaminidir. E vitaminin başlıca kaynakları tam tahıllı ürünler, çavdar, yulaf, esmer pirinç ve karabuğdaydır. Beslenmeniz yer vereceğiniz bu besinler ile göreceksiniz ki konsantrasyonunuz önemli ölçüde artmış olacaktır.
5- ET, SÜT VE YUMURTA

                  Süt Ürünleri ve Yumurta

Hafıza denildiğinde herkesin ilk aklına gelen B 12 vitamini sadece hayvansal kaynaklarda bulunmaktadır. Kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, süt ve süt ürünlerinden tüketmeye özen gösteriniz.
DİKKAT: vejetaryen beslenenler sadece hayvansal kaynaklarda bulunan B 12 vitamininden yararlanamayacağı için mutlaka bir hekime görünerek takviye almalıdır. Diğer unutkanlığa iyi gelen besinler için doğal yolları tercih edebilirler.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin