Uzun Süreli Oturmanın Zararları

İnsan hayatını iyi şartlarda yaşamak için para kazanmak zorundadır. Para kazanma yöntemi olarak ise kimi zaman bir masada, bilgisayar başında saatlerce oturması gerekir. İşte günümüzün en önemli hastalıkları uzun süreli oturmanın zararları olarak karşımıza çıkar. Çok oturmanın zararlı olduğunu hemen her insan bilir. Buna rağmen saatlerce televizyon başından kalkmadığımız da olur. Uzun süreli oturmanın zararlarından sonra meydana gelebilecek hastalıklara şöyle bir göz atabiliriz.

Uzun Süreli Oturma Sonucunda Yaşanacak Sorunlar

  • Kalp Hastalığı: Uzun süreli bir oturuş sonucunda kaslar daha az yağ yakar ve kan dolaşımı yavaşlar. Bu da yağ asitlerinin kalbe girmesi demektir. Uzun süreli oturmanın zararları arasında yüksek tansiyon, kolesterol de görülür. Aynı zamanda hareketsiz insanların saydığımız bu hastalıklara yakalanma riski oldukça fazladır. Bu yüzden kalp hastalıkları uzun süreli oturmanın zararları arasında sayılabilir.
  • Kolon Kanseri: Yüksek insülin seviyesinin oluşması sonucunda kolon kanserine sebeplerden birinin uzun süreli oturuşlar olduğu biliniyor. Bir diğer sebep ise, düzenli hareket etmenin hücrelere zarar veren ve kansere davetiye çıkaran serbest radikalleri önleyen antioksidan üretimini artırmasıdır.
  • Hamurumsu Karın Kasları: Ayağa kalktığımızda, hareket ettiğimizde hatta dik oturduğumuzda dahi karın kaslarımız bizi dik tutar. Ancak birey bir sandalyede bilgisayar başına geçmiş ve eğilmiş şekilde saatlerce oturursa karın kasları pasif kalır. Hamurumsu derecede yumuşak olan karın kasları duruş bozukluğuna yol açar. Omurganın doğal eğilimi bozulur ve bel çöküklüğü dediğimiz durum ortaya çıkabilir.
  • Kasılmış Kalçalar: Esnek yapıda olan kalçalar insanı dengede tutarken, devamlı oturan kişiler nadiren kalçalarındaki ön kasları esnetirler. Bu nedenle bu kaslar kısalır ve kasılır. Bu durumda adım uzunluğu da kısalır.
  • Bacaklarda Yetersiz Kan Dolaşımı: Uzun süreli oturmak kan dolaşımını yavaşlatır demiştik. Bu durum da bacaklarda su birikmesine neden olur. Sorunlar ayak bileklerinde şişlik ve varisten, tehlikeli kan pıhtılaşmasına kadar ilerleyebilir.
  • Sersem Bir Zihin: Kasları hareket ettirmek beyne temiz kan ve oksijen pompalayarak tüm moral ve beyin kapasitesini yükselten kimyasalların salgılanmasını sağlar. Uzun süreli oturmak ve hareketsiz kalmak vücudun tüm noktalarında yavaşlık meydana getirir. Bu yavaşlığa beyin işlevi de dahildir.

Uzun süreli oturmanın zararları denince ilk akla gelenler bu hastalık ve vücut sorunlarıdır. Duruş bozukluğunu ortaya çıkaran uzun süre bilgisayar ve televizyon karşısında oturmak elbette kaçınılmazdır. Ara sıra mola verilmeli doktor tavsiyesi ile çeşitli hareketler yapılıp vücut yumuşatılmalı ve esnetilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin