Varis Hastalığı Tedavisi
Varis Hastalığı Tedavisi

Genelde kadınlarda görülen varis hastalığı tedavisi yapıldığı sürece tehlikesiz olmaktadır. Kötü bir görünüme sahip olduğu için şikayet edilen varis aslında dikkat edilmediği taktirde hayati problemlere yol açmaktadır. Bu yazımızda varis hastalığını ayrıntılıca inceleyeceğiz.

Varis Nedir?

Varis başlangıcı 2 türlü şekilde olabilmektedir, bunlardan birisi kesinlikle tıbbı yardım gerektirirken diğeri sadece rahatsız edici görünüme sebep olmaktadır. Bu iki tür varis nedir?

 • Kılcal damar çatlaması
 • Toplar damar genişlemesi

Kılcal Damar Çatlaması

Bu damarların kalınlıkları 1 ile 2,5 mm arasında olduğu için kişiye ciddi bir sağlık problemi yaşatmaz. Fakat kılcal varis kötü bir görünüme sahip olduğu için gündelik yaşamı ve kişilerin psikolojisini etkileyebilmektedir. Aynı zamanda kadınlar için giyim tarzlarını da büyük oranda kısıtlamaktadır.

Toplar Damar Genişlemesi

Toplar damarların genişlemesi 3mm ile 3 cm arasında değişmekte olup sağlık açısından oldukça tehlikeli bir durumdur. Asıl varis hastalığı denilen hastalık bu toplar damarlarda görülen genişlemedir.

Varis Hastalığı Belirtileri
Varis Hastalığı Belirtileri

Varis Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Kılcal damarlarda çatlama şeklinde görülen varis hastalığı neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak daha çok kadınlar da görüldüğü için östrojen hormonu ile bağlantı kurulmaktadır. Asıl riskli olan varis türü toplar damarların genişlemesidir. Bu varis sebebi ise damarlarda 5 yada 10 cm aralıklarla bulunan kapakçıklar vardır ve bu kapakçıkların görevleri aşağıya gelen kanların akışını durdurmaktır. Bu kapakların zarar görmesi ile geri dönen kan hiç bir şekilde engellenmediği için damarda genişlemeye neden olmaktadır. Bu durumda varis hastalığı sebebi olmaktadır.

Kapakçıklar Neden Bozulur?

 • Genetik (Ailesel)
 • İleriki yaşlar
 • Gebelik
 • Fazla kilo ve obezite
 • Menopoz

Varis Belirtileri Nelerdir?

 • Damarların belirginleşmesi ancak kılcal damalar problemi ile karıştırmamak gerekir çünkü toplar damar varisinde damarlar ciltte görünür bir hal alır ve zaman geçtikçe damaların genişlediği görülür
 • Varis olan bölgede kaşıntı artmaktadır bunun sebebi ise kirli kanın kalbe gitmek yerine aşağı doğru tekrar dönmesidir.
 • Varis hastalığı bazı kramplara sebep olmaktadır. Varisi olan kişilerde genellikle görülen şikayetlerin başında kramp gelmektedir ve kollar ile bacaklarda sıklıkla görülür. Ancak kramp oluşması için bir çok sebep olduğundan dolayı en sağlıklı cevabı almak için doktorunuza başvurmalısınız.
 • Eğer toplar damar varisi ciddiye alınmayıp tedavi edilmez ise ileriki zamanlarda cildin sarılaşması şeklinde görülür. Sarılaşan bu cilt ileriki safhalarda ise sertleşerek ciddi yaralanmalara sebep olmaktadır. Buna da 1. Derece varis denilmektedir.
Varis Hastalığı Sebepleri
Varis Hastalığı Sebepleri

Varis Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Kesinlikle bir doktor muayenesi olmanız gerekmektedir. Çünkü varisin türü belirlenmesi ve buna göre muayene yöntemi geliştirilmesi gerekmektedir.
 • Doktorların ameliyatsız varis tedavi yöntemi sunması halinde bu yöntemi tercih etmeniz gerekmektedir. Bu yöntemler lazer uygulaması ve radyo frekansı şeklinde yapılabilmekle birlikte son zamanlarda popüler olan köpük tedavisi de bulunmaktadır. Varis hastalığı tedavisi için kullanılan köpük ince bir iğne yardımı ile varisli damarlara enjekte edilmektedir. Bu enjekte sonucu damar kapakçıkları onarılmaktadır.
 • Kesinlikle dikkat etmeniz gereken yöntem ise varis bitkisel tedavi çeşitleri olacaktır. Bu tarz hiçbir yöntem hastalığınızı iyileştirmeyeceği gibi farklı sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir.
 • Varis çorabı kullanmak zararlı değildir ancak bilinmesi gereken bir durum var oda varis çorapları halihazırda var olan varisleri iyileştirmemektedir. Sadece sıkıştırma yapan çoraplar kan akışını düzenli hale getirdiği için varisin ilerlemesine engel olmaktadır. Doktorlar tarafından dan tavsiye edilen varis çoraplarını kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur.

Hastanede Hangi Doktora ya da Bölüme Gitmek Gerekir?

Varis hastalığı tedavisi için kişilerin hastanelerde kalp damar hastalıkları bölümüne gitmeleri gerekmektedir. Damar problemlerinin sebep olabileceği kalp krizi hakkındaki ayrıntılı yazımız olan ”KALP KRİZİ NASIL ANLAŞILIR? BELİRTİLERİ VE İLK YARDIMI HAKKINDA AYRINTILI BİLGİLER” isimli yazımızı okuyabilirsiniz. Ancak bu bölümlerin yanı sıra özellikle varis üzerine açılmış özel varis tedavi merkezleri de bulunmaktadır. Bunlar özel ve ücretli olduklarından dolayı ilgilenme ve tedavi süreci daha hızlı olacaktır.

 

SenceSağlık için Kalp Damar kontrolünü düzenli olarak yapıyor muyuz? Yorumlarınızı Bekliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin