Zayıflama da Yağ Oranı

 

Vücudumuzda yağ birikmesine bağlı olarak alınan kilolarda cinsiyet ve fiziksel özelliklere bağlı olarak herkeste kalça, basen, göbek, kol gibi farklı yerlerde yağlanma olmaktadır. Peki bunun tek sebebi tükettiğimiz yağlar mıdır? Tabiki hayır. Zayıflamak için yapılan en büyük hataların başında bu gelmektedir. Yağı kısıp karbonhidrat ve proteine yüklenmeyin.

Yağlar mideyi yavaş yavaş terk ettiği için tokluk hissi vermede oldukça önemlidir. Yani acıkma sürenizi belirleyen önemli etkenlerden birisidir. Eğer siz zayıflamak için yağı azaltıp hatta diyetten tamamen çıkartıp karbonhidrat ve proteine yönelirseniz vücut yağların görevini tamamlayamayacağı için bir süre sonra karbonhidrat ve proteinlerde yağ olarak depolanır. Çabuk acıkma, enerji kaybı ve halsizlik gibi sorunlarla karşılaşırsınız. Ayrıca yağda eriyen vitaminler olan A,D,E,K vitaminleri emilemeyeceği için vitamin eksikliği ortaya çıkar. Birçok hormon ve hormon benzeri öğelerin özellikle östrojen ve testosteronun yapımı için yağlar kullanılmaktadır. Eksikliğinde bu hormonların sentezinde de sorunlar çıkmaktadır.

Ayçiçek Yağının Diyette ki Önemi

Peki ama zayıflamak için diyette yağları nasıl kullanmalıyım?

  • Öncelikle yaş grupları, hastalık ve fiziksel aktivite düzeyine farklılık göstermekle birlikte yetişkin bireylerin diyetinde % 55-60 karbonhidrat, %12-15 protein ve %25-30 yağlardan gelmelidir.
  • 5-6 orta boy siyah zeytin veya 10-12 adet orta boy yeşil zeytinin 1 porsiyon yağ olduğunu unutmayın.
  • Ara öğünlerin vazgeçilmezi yağlı tohumlardan 2 tam ceviz, 10-12 badem ve 7-8 fındığında 1 porsiyon yağ olduğunu unutmayın.
  • Yağlarda çeşitlilik sağlayın tek tip yağ kullanmayın.
  • Süt ve süt ürünleri, kırmızı et doymuş yağdan zengin besinlerdir. Yağı azaltmak için etin yağlarını ayırın ve pratik olarak en iyi alışkanlık etli yemek yaparken ekstra yağ kullanmayın.
  • Doymamış yağlardan ise zeytinyağı, fındık yağı tekli doymamış yağlar iken mısırözü, ayçiçeği, soya ve pamuk ise çok doymamış yağlardır. Diyetinizde silme yemek kaşığı ölçüsü ile ara ara bunlara yer verin.
  • Salataları mümkün oldukça yağsız tüketmeye özen gösterin.
  • Yemeklere 1 porsiyon için 1 tatlı kaşığı yağ denk gelecek şekilde ekleme yapın.
  • Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri en sağlıklı yağ kaynaklarıdır. Haftada 2 kez somon balığı, uskumru, alabalık gibi balık çeşitleri veya ceviz, soya, keten tohumu, Ayçiçek yağı, susam, ceviz ve mısıra da diyetinizde yer verin.
Pamuk Yağı ve Diyet

Her besinde olduğu gibi yağları da tüketirken çeşitlilik sağlamak ve porsiyon kontrolü yapmak en önemlisidir. Zayıflamak için ve sağlıklı bir yaşam sürmek için her zaman porsiyon kontrolüne dikkat edin.

SenceSağlık bu diyete bağlı değil mi?

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin