Yağ Yakmak
Yağ Yakmak

Evet, yaz yaklaşıyor, plaj mevsimi kapıda ve senin hala vermen gereken kilolar var. Kiloları yağdan vermediğin sürece bölgesel incelme gerçekleşmez. Bunun için piyasada dolaşan yüzlerce yağ yakıcı ilaçlar veya yağ yakan içecekler bulabilirsiniz. Ancak bunlara gereken kalmadan, kendini çok zorlamayan bir sağlıklı beslenme programı, haftalık 150 dakika yürüme ve bol su ile bu işi halledebilirsin. Buradaki anahtar nokta yağ yakmak mutfakta başlar, doğru malzemeleri hayatına dahil ederek fazla kilolardan kurtulabilirsin. Bu malzemelere birlikte göz atalım:

TARÇIN

Diyete en önemli etki eden durum kan şekerindeki bozukluklardır. Kan şekerini reğüle ettiğiniz zaman metabolizmanın daha düzgün cevaplar verir. Tarçın içinde barındırdığı metil hidroksi kalkon polimeri sayesinde kanda glikozu ayarlar ve insülin direnci ile savaşa başlar.

  • Tüketim tavsiyesi: Yağ yakımın da tarçın en rahat gün içinde suyunu ekleyerek, süt veya yoğurda katarak kullanabilirsiniz.

YAĞSIZ SÜT ÜRÜNLERİ

İçeriğindeki kalsiyumdan dolayı yağ yakımında etkinliği kanıtlanmış olan ve özellikle karın bölgesindeki yağlanma ile baş eden besinler olarak süt ve süt ürünlerini yağsız tercih ederek fazla kalori alımını da engellemiş olursunuz.

ELMA SİRKESİ

Midede asit azlığı nedeniyle sindirim problemleri yaşanabilmektedir. Bu yüzden elma sirkesi içerdiği asetik asit ile mide asitlerini uyararak sindirim kolaylığı sağlar. Dolayısıyla metabolizmada bir hızlanma yaşanır. Aynı zamanda vücut yağ kütlesinde azalmaya neden olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

YAĞLI TOHUMLAR ( ÇİĞ FINDIK, FISTIK..)

Bilinenin aksine yağları yine yağlar parçalar. Ancak kuruyemişlerin çiğ olmasına dikkat etmek gerekir. Porsiyon kontrolü sağlandığında magnezyum, protein, E vitamini ve lif ten maksimum derecede faydalanmak mümkündür.

YEŞİL ÇAY

İçerdiği fenolik bileşikler ve kafein ile yağ yakımını hızlandırıp termojenik etkisi ile de metabolizma hızını artırmaktadır. Ayrıca ödem atmak için mükemmel bir kaynaktır.

Tavsiye : Yeşil çay içerisine damlatacağınız birkaç damla limon suyu ile antioksidan etkisi artmaktadır.

ZENCEFİL

Zencefil yağ yakımın da aslında çokta kıymeti anlaşılmamış bir baharat çeşididir. Antiviral ve antiinflamatuar etkisi sayesinde yağ dokusunun artışına bağlı antiinfmatuar problemlerin önüne geçmektedir. Ayrıca termojenik etkisi ile yağ yakımını % 20 oranında artırmaktadır.

Kullanım Tavsiyesi:

Daha etkili bir sonuç için zencefil ile yağ yakıcı içecekler hazırlanabilir yeşil çay, tarçın ve sarımsak ile çay haline getirin.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin