Yılbaşında Alınan Kilolara Karşı Beslenme Önerileri

Yine kocaman bir yılı daha geride bırakıp yepyeni bir yılı karşılamaya sayılı günler kaldı. Her yıl olduğu gibi bu yılda günler öncesinden planlar programlar yapıldı. Tabi ki yılda bir kez gelen böyle bir gün hepimiz için önemli. Böyle bir günde yılbaşında alınan kilolar aklımıza gelip kendimizi kısıtlayıp strese sokmanın anlamı yok. Bu yüzden işinizi biraz kolaylaştırmak adına yılbaşında beslenme önerileri hazırladım.

31 Aralık sabahından başlayalım. Kilo vermek için veya korumak için her günü temiz tutmak önemlidir. Bu yüzden günler öncesinden kampa girip beslenmeyi azaltmanın bir anlamı yok. Hatta 31 Aralık günü akşam yemeğine kadar aç kalmanın da bir anlamı yok. Danışanlarımın da en çok sorduğu sorulardan birisi budur. Sen ne kadar aç kalırsan vücudunun depolamaya o kadar müsait olur.

Peki Ne Yapmalı?Diyette Karbonhidrat Tüketimi

Gün boyu genel olarak karbonhidratını azaltmaya çalış!

O gün sabahtan bol proteinli bir kahvaltı yap normal kahvaltına göre yumurta ve peynirini biraz artırabilirsin. Yılbaşında alınan kilolar sabahtan yapılan yanlışlarla başlar unutma!

Ekmek tüketimini diğer günlere göre azaltın, mümkünse 1 dilim tüketmeye çalışın.

Öğle yemeğinde zeytinyağlı veya buharda sebze ile yoğurt tüketin ya da 1 kase dolusu sebze çorbası, yoğurt ve salata tercih edebilirsiniz.

Ara öğünlerde bitki çayı ve meyve tercih edin özellikle kivi ve ananas gibi ödem atıcı meyveleri tercih ederseniz kilo vermek için uyguladığınız program varsa buna da destek sağlayacaktır.

Gelelim yılbaşı sofrasına;

Öncelikle her özel günde olduğu gibi bugünün de anlam ve önemini hunharca yemek olarak görmeyelim. Amacımız sevdiklerimizle bir arada olup bol muhabbetli, yeni yılı yüksek enerji ile karşılamak. Yılbaşında alınan kilolar genellikle bu aşamada başlıyor.Diyette Alkol Tüketimi

Mesela düşünün yılbaşı gecesi inanılmaz çok yediniz alkolü abarttınız. Ertesi gün müthiş bir baş ağrısı neredeyse öğle veya akşama doğru uyanma, uyandıktan sonra inanılmaz bir mide yanması, bulanması… Derken ertesi gün iş / okul başlıyor ve siz hala dünün etkisinde değilsiniz ama akşam kontrolü sağlarsanız yeni yıla daha normal saatte uyanıp son izin gününüzde belki de dışarı çıkıp yürüyüş yapıp keyif yapabilirsiniz.

Bu yüzden;

Yemekte tek tabak kullan! Tabak boyutun orta boy veya küçük olmalı. Tüketeceğin her şeyi tabağına doldur ve gece boyu yavaş yavaş tüket. Aslında bu sağlıklı beslenme veya kilo vermek için herkesin her daim yapması gereken bir alışkanlık olmalı.

Yemeğe salata gibi bol lifli besinlerle başla. Bu tokluk dengeni sağlamada etkilidir.

Akşam yemeği için 1 veya maksimum 2 karbonhidrat hakkı tanıyın kendinize. Eğer hindi – pilav tarzı bir ana yemek varsa pilavdan tüketmek isteyeceğiniz için 3-4 kaşık pilav hakkı olarak 1 karbonhidrat tüketebilirsiniz.

Gece boyu genel olarak az yağlı bol proteinli beslenmeye odaklanın.

Mezelerden 1’er kaşık alın tabağınıza özellikle yoğurtlu olan mezeleri tercih ediniz. Kızartma, kavurma tarzı ürünlerden kaçının. Aslında yılbaşında alınan kilolar en çok bu aşamada başlıyor. Ana yemekten çok mezeler ve atıştırmalıklar.

Alkolü proteinli besinlerle birlikte tüketmeye çalışın. Mesela ana yemek yanında tercih edebilirsiniz.

Kuruyemiş ve meyveleriniz için küçük bir tabak seçin. Tüm yiyeceklerinizi bu tabağa alın ve yavaş yavaş tüketmeye çalışın. Hazır cips, şekerleme gibi ürünler yerine çiğ kuruyemiş, taze meyve tercih edin.

Yılbaşı Menü Önerisi

Başlangıç

 • Sebze çorbası
 • Balkabağı çorbası

Mezeler

 • Yoğurtlu semizotu
 • Köz patlıcan salatası/ezmesi
 • Havuç tarator
 • Humus
 • Haydari
 • Yoğurtlu dereotlu buğday

Salatalar

 • Kinoa salatası
 • Akdeniz salatası
 • Çoban salata
 • Gavurdağ salata
 • Yaban mersinli, cevizli roka salatası
 • Enginarlı tavuk salata
 • Karışık Baklagil salatası

Ana Yemekler

TatlılarDiyette tatlı tüketimi

Atıştırmalıklar

Tüm dileklerinizin gerçekleşeceği mutlu seneler dilerim.

Yılbaşı sonrası dengeleme diyeti için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin