SİVİLCE NASIL OLUŞUR? SİVİLCE İZLERİ NASIL GEÇER?

1320

Özellikle ergenlik çağı kabuslarından olan sivilceler ileriki yaşta insanlar için de oldukça problemli bir hal alabilmektedir. Sivilce hakkında yanlış bilinenler izlerin kalmasına hatta cilt hastalıklarına da sebep olabilmektedir. Bu makalemizde sizlere sivilce oluşumu nasıl geçeceği ve izlerine karşı yapılabilecekler hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Sivilce Nasıl Oluşur?

Sivilceler genellikle yağ bezlerinin bulunduğu yerlerde oluşurlar ve bu yağ bezleri en çok kıl köklerinde bulunur. Yağ bezlerinin dışarı açılan kanalları bulunur ve bu kanallar tıkandığı zaman içerisinde yağ birikimi olur ve ölü hücrelerin dışarı çıkması engellenir.

Sivilce Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler Nelerdir?

Engel olabilmek için birçok yöntem bulunmaktadır fakat bunlardan en sağlıklı ve en doğal olanını sizlere anlatacağız.

  • İlk olarak pamuklu bir bezin içerisinde bu koymanız ve bu buzu sivilce etrafına sürmeniz gerekmektedir. İşlem gerçekleşirken dikkat edilecek konu ise sivilceye fazla bastırıp patlatmamaktır.
  • Diğer bir yöntem ise sivilce diş macunu ile yok edilebilir. Bu yöntemde beyaz diş macunu kullanarak sivilcenin etrafına daire şeklinde macunu sürmek gerekir. 2 saat kadar sonra veya yatarken yapılıyorsa sabah kalkınca sivilceye baskı yapmadan ve patlatmadan silinmesi gerekir. Bu işlem sonrasında göreceksiniz ki sivilce kurumuş olacaktır.
  • Uygulanması kolay olan bir diğer yöntem ise sivilce nasıl geçer evde neler yapabiliriz? Gibi sorulara karşılık her evde bulunan karbonat ile kolay bir tedavi uygulanabilir. Yarım su bardağı suya bir yada iki çay kaşığı karbonat katarak hazırlanan karışım sivilcelerin üzerine sürülerek yağ birikiminden kurtulabilirsiniz.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Kişilerin iltihaplı sivilce nasıl geçer? sorusuna aldıkları yanlış cevapları uygulaması yada patlatması üzerine ciltte izler oluşmaktadır. Oluşan bu izler bazı durumlarda kalıcı olabilir iken genellikle geçici olur. Genç yaşlarda cilt yapısı büyük bir hızla yenilendiği için oluşan izler dokunulmaması halinde eğer küçük izlerse geçecektir. Ancak büyük ve derin izlere sebep olan kişiler şu yöntemi deneyerek izlerden kurtulabilirler;

  • 1 kaşık elma sirkesi ile 1 kaşık suyu karıştırdıktan sonra pamuk yardımı ile izlerin bulunduğu noktaya iyice yayılması gerekiyor. Bu işlem uygulandıktan yarım saat sonra cildin iyice yıkanması gerekiyor. Eğer bu yöntem gece yatmadan önce uygulanırsa daha etkili olacaktır. Cilt nemlendirici kullanılıyorsa bu işlemden sonra kullanılması tavsiye edilir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli kural patlatmaya çalışmamak ve oldukça fazla ise kesinlikle bir doktora gitmek lazım. Sivilce için hangi doktora gitmek gerek? Diyorsanız uzman bir Dermatolog yardımı alarak kolaylıkla bu problemin önüne geçebilirsiniz.

 

SenceSağlık için cilt temizliğine ne kadar dikkat ediyoruz?

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin