Balkabağı Nasıl Saklanır?

129

Sonbaharın gelmesiyle birlikte en güzel ve renkli sebzelerden balkabağı evlere girmeye başladı. Peki bu büyük porsiyondaki balkabağını nasıl muhafaza edebiliriz? Balkabağını buzlukta püre, dilimli, rende vaya çorba halleri ile saklayabilirsiniz. 3-6 ay arasında muhafaza edilebilir.

Balkabağı Uzun Süre Saklanır mı?

Balkabağı porsiyon olarak oldukça büyük sebzelerden birisidir. Çoğulukla market ve pazarlarda dilimlenmiş hali bulunuyor. Belki de sırf dilimleme ve saklama yöntemlerindeki tedirginlikten dolayı tüm kabak almaya çekiniyoruz. Ancak tüm balkabağınıda güvenle saklayabilirsiniz.

  • Tüm balkabağınız varsa güneş ve ılık görmeyen serin karanlık bir yerde 3 aya kadar güvenle saklayabilirsiniz. Mümkünse alt kısmı zemine çok yapışmasın. Delikli bir kasa, halka bu anlamda yardımcı olacaktır.
  • Dilimledikten sonra çiğ ve pişmiş hallerine göre farklı saklama yöntemleri bulunmaktadır.

İşte bazı saklama yöntemleri;

1- Püre Yöntemi İle Saklama 

balkabağı-püresi
Püre yaptığınız balkabağını buz kalıplarında veya buzdolabı poşetlerinde saklayabilirsiniz

Balkabağını haşlayıp çatalla ezin. Kilitli buzdolabı poşetlerine paylaştırın ve poşeti elinizle bastırarak dağıtın. Yani tombul bir poşet halinde kampasın. Veya buz kalıplarına da doldurabilirsiniz. Bu şekilde sakladığınız kabağı çorbalarda, kek tariflerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

2- Çiğ Küpler Halinde Saklama 

Balkabağının kabuğunu soyup çekirdeklerini ayıklayın. Küp küp doğrayıp buzdolabı poşetlerinde buzlukta dondurucuda saklayabilirsiniz. Ancak doğradıktan sonra size sulu gelmese bile kağıt havlu ile mutlaka nemini alıp kurulayın. Bu şekilde dondurduğunuz kabağı çıkarın haşlayarak istediğiniz yemeği, tatlıyı yapabilirsiniz.

Balkabaklı cheesecake kurabiye tarifi için BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

3- Rendelenmiş Çiğ Halde Saklama 

Çiğ kabağın kabuklarını soyup rendeleyin. Rendelenmiş halini kağıt havlu ile üzerine bastırarak kurulayın. Buzdolabı poşetinde buzluk veya derin donduruduca saklayın. Bu yöntemle sakladığınız balkabağını haşlayarak çorba, püre, puding olarak kullanabilirsiniz.

4-Patates Dilimleri Halinde Saklama

Balkabağını çiğ olarak patates kızartması gibi dilimleyin ve kağıt kavlu ile suyunu alın. Daha sonra buzdolabı poşetinde saklayın. Çıkarınca donuk hali ile air fryer veya fırında patates kızartması gibi pişirebilirsiniz.

5- Çorba Halinde Saklama 

Balkabağını çorba yaptıktan sonra buzdolabı poşetlerine porsiyonlayarak donduruca rahatlıkla saklayabilirsiniz.

Bu yöntemlerden hangisi sizin için uygunsa deneyebilirsiniz.Tüm yıl balkabağı yemekten

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin