Ceviz Suyu İçmenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

243

Ceviz suyu cevizin sindirimini rahatlatmak için önemlidir. Cevizi suda ıslatıp tükettiğimizde sindirimi daha kolay olur ve içerisindeki besin öğelerini daha rahat kullanırız.

Tüm kuruyemişler arasında antioksidan etkisi en yüksek olan yemiş cevizdir. Cevizin içerisinde fitik asit bulunur ve bunun sindirimi çok zordur. Aslında fitik asitte bir antioksidan maddedir. Ancak diğer minerallerin emilimini zorlaştıran bir maddedir özellikle bağırsaklarda demir ve çinkoyu tutar ve emilmeden dışkı ile atılmasına neden olur. Yapılan çalışmalarda suda bekletilen cevizlerdeki antioksidan etki daha yüksektir.

Ceviz Suyu İçmek Faydalı Mıdır?

Cevizi 1 gece suda bekletip tüketmek içerisindeki fitik asidin yani zor sindirilen maddenin suya geçmesini sağlar ve cevizin sindirimini kolaylaştırır. Zaten amacımız fitik asitten arındırmak olduğu için bunu tekrar ceviz suyu ile vücuda almak aynı döngüyü başlatmak demektir.

  • Bu açıdan ıslanmış cevizi tüketmek ceviz tüketiminin en faydalı yoludur ancak suyunu tüketmek değil.
  • Ceviz suyu tüketmek özellikle kalsiyum eksikliği demir ve çinko eksikliği (kadınlar!!) durumları varsa bu durumu arttırabilir.

Ceviz Suyu Kolesterol Düşürür mü?

Ceviz içerisinde sağlıklı yağ asitleri olduğu için kolesterol ve trigliserid değerlerini düşürmeye yardımcı özellikle LDL yani kötü kolesterolü düşürüyor.

Çalışmalarda yağlı beslenen hayvanların kandaki yağlarının düştüğünü ve karaciğer yağlanmasını ve tansiyonu bir miktar azaldığını gösteriyor. Ancak değerler çok düşük oranda düşüyor. Asıl sorun karbonhidrattır aslında.

Günde 28 gr yemiş tüketince tansiyon özellikle küçük tansiyon çok minimal düzeylerde düşüyor. Ancak kronik bir tansiyon hastası için bu miktarlar bile rahatlatıcıdır.

Ceviz Suyu Damar Tıkanıklığını Açar mı? 

Damar tıkanıklığı öyle bir besin ile açılabilecek bir durum değildir. Fakat, siz düzenli ceviz tüketerek tansiyon kolesterol diyabet gibi diğer hastalıkları kontrol altına alabilirsiniz. Bu sayede yeni bir damar tıkanıklığını önlersiniz var olan damar tıkanıklığını ise ilerlemesini yavaşlatabilirsiniz.

Özetle; besinlerin en iyi emilim yollarını takip etmek önemlidir. Fakat iyileştirdiği değerler ile bunu yaparken nelere zarar verdiğini iyi bilmek gerekir. Buna göre uygulamak çok önemlidir. Bu yazı için, Fitik asit iyi bir antioksidandır. Ancak, sindirimi çok zordur ve vitamin-minerallerin emilimini zorlaştırır.

Ketojenik cevizli çörek tarifi yazımı okumadıysanız BURAYA TIKLAYIN

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin