Doğum Sonrası Kilolar Nasıl Verilir?

192

Doğum sonrası kilolar taze annelerin ortak sorunlarından birisidir. Aslında doğumla birlikte kiloların büyük bir kısmı verilir. Asıl kilo alma kısmı emzirme dönemi ve buna bağlı olarak süt yapıcı besinler olarak karbonhidrat ağırlıklı beslenmek kilo artışına neden olur. Eğer emzirme döneminde süt kalitesini artırmaya yönelik yeterli ve dengeli beslenme modeli uygulanırsa alınan kilolar kalıcı ve çok olmaz.

Doğum sonrası kiloları sağlıklı ve kalıcı vermek için adım adım yapmanız gerekenleri paylaşıyorum.

Doğum Sonrası Kilolar İçin Beslenme Önerileri

 • Öncelikle doğum sonrası kilo kaybı için proteini düşük ve sebze ağırlıklı bir beslenme planı tercih etmeyin.Çünkü hem gebelik hem de emzirme ile birlikte birçok vitamin ve mineral depolarınız azalmış olmalı.
 • İlk adım olarak su miktarınız mutlaka artırın ve gün içinde düzenli bir dağılım olmalı. Bu bile başlangıçta ciddi fark yaratacaktır.
 • Daha sonra beslenme modeli yavaş yavaş aralıklı oruca doğru dönmeli. Tabi aralıklı oruç için sağlık şartlarınız genel olarak uygunsa!
 • Aralıklı oruçta saatleri ilk başta çok katı uygulamayın. Sadece 2 ana öğün ve 1 ara öğün yapın. İlk öğün öğle saatlerine doğru geç olsun ve akşam yemeğinden sonra öğün yapmamakla başlayabilirsiniz.
 • Ana öğünlerin ikisinde de tabağın yarısı (ortalama 1-1 buçuk su bardağı kadar) sebze olmalıdır. Genel önerim ilk öğünde çiğ sebze/salata olarak akşam yemeğinde ise pişmiş sebze olarak tercih edin. Akşam sindirim daha yavaşladığı için pişmiş sebze çok daha rahat olacaktır.
 • Tabağı ikiye böldük yarısını sebze doldurduktan sonra diğer yarısını yine 2 ye bölün. Yarısı mutlaka protein olmalı. Her iki öğünde de protein mutlaka tüketin. Protein çeşidi olarak eğer kahvaltı yumurta tüketmediyseniz akşam yumurta veya et, tavuk, balık, kurubaklagil, tofu tercih edebilirsiniz.
 • Tabağın 3.kısmında ise sağlıklı yağlar ve karbonhidrat tercih edin. Eğer beslenme modelinizde yağ eksik olursa tokluk kısa sürer ve yağ yakımı zorlaşır. Öğünlerinizde kuruyemiş, zeytinyağı, avokado tercih edebilirsiniz.
 • Yağların yanına yine 3.kısım içerisinde tercihen glütensiz veya tam tahıllı karbonhidrat tüketebilirsiniz. Glütensiz veya tam tahıllı ekmek, karabuğday, bulgur, basmati pirinç, glütensiz veya tam tahıllı makarna tercih edebilirsiniz.
 • Akşam yemeğinden sonra tekrar öğün yapmamaya özen gösterin. Tercihen sıcak içecek, bitki çayı tercih edebilirsiniz.
 • Ara öğünlerde kuruyemiş+ meyve, yoğurt+ meyve, sütlü kahve + meyve tercih edebilirsiniz. Haftada 1 gün sevdiğiniz tatlıyı tercihen sütlü tatlı tercih edebilirsiniz. Haftada yine bir kaç gün şekersiz barlardan tercih edebilirsiniz.

Doğum Sonrası Kilolar İçin Spor Önerileri

 • Artık yavaş yavaş egzersiz rutinine dönmenizde fayda var. Ancak biliyorum ki bu hemen kolay olmayacak. Hem beslenme hem de spor rutini zor olacağından buna yavaş yavaş başlamakta fayda var.
 • Egzersiz olarak Leslie yürüyüşleri ile başlamak çok etkili olur. Youtube ye Leslie yazdığınızda 15-30 ve 60 dakikalık videolarını bulabilirsiniz.

Doğum sonrası kiloları sadece basit değişimler ile vermeye başlayabilirsiniz. Sadece başlamanız yeter.

Önerilen Diğer Videolar;

Gebelik Dönemi Beslenmesi

Emzirme Dönemi Beslenmesi

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin