Elma Tipi Vücut Nedir? Elma Vücut Tipinde Beslenme Tavsiyeleri

2913

Vücutta yağların depolanma yerleri dolaşım bozukluğu, fiziksel aktivite yetersizliği veya genetik etmenlere bağlı olarak farklı yerlerde bölgesel fazlalık olarak depolanabilir. Hedef kilonuza ulaşsanız bile genellikle aynı fizik tarzında zayıflarsınız. İşin esası bölgesel zayıflama diyeti adı altında mucizeler yaratan bir diyet yoktur. Ancak; vücut tipinizin elma tipi vücut olup olmadığı yada diğer vücut tiplerinden hangisi olduğunu bilmeniz ona göre beslenme düzeni oluşturarak ve sorunlu bölgeye yönelik egzersiz planı ile uzun zamandır savaştığınız kilolarla veda etmeniz mümkündür. Siz yeter ki isteyin.

Elma vücut tipi bölgesel olarak biriken yağlar çoğunlukla karın bölgesinde yer almaktadır. Bu vücut tipinde bacaklar ve kollar oldukça incedir. Bu vücut tipi armut vücut tipine göre sağlık açısından daha çok risk altındadır. Çünkü bel çevresi ölçüleriniz sizin tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, insülin direnci gibi temel hastalıkların ilk bulgusudur. Bel çevresi kadın ve erkeklerde farklı olmakla birlikte;

 • Kadınlarda 88 cm
 • Erkeklerde 102 cm üst sınırdır.

Bu sınırları geçmesi bu hastalıklara yakalanma açısından büyük risk altında olduğunun göstergesidir.

İstek Duyulan Besinler

 • Şeker ve şeker içeren besinler
 • Kek, pasta, çikolata gibi yağ ve şeker içeriği yüksek besinler,
 • Asitli içecekler, özellikle kola,
 • Nişastalı besinler,
 • Aşırı kafein tüketimi.

Kısacası abur cubur krizi sıklıkla tutan kişilerin en çok tükettiği listedir. Bu besinleri tüketenlerde gün ortası yada öğleden sonra performans, konsantrasyon ve enerjide azalma görülür. Ve tam bu anlarda yine bir tatlı yeme isteği oluşur ve bu döngü sürekli kendini yeniler.

Elma Tip Vücut
Elma Tip Vücut

Elma Tipi Vücut SahiplerininTüketmesi Gereken Besinler

Nişastalı besinler ve kek, pasta, çikolata gibi şeker içeriğinin yanında yüksek yağ içeren besinler tüketmek yerine ;

 • Sağlıklı yağlar tüketin. Yumurta, avokado, çiğ yağlı tohumlar, kuruyemişler, Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı..

Pasta, poğaça, börek gibi basit karbonhidrat içeren besinler ve muz, incir, üzüm, kavun, üzüm gibi glisemik indeksi yüksek besinler yerine;

 • Yulaf, kepek gibi kompleks ve glisemik indeksi düşük karbonhidrat tüketin.
 • Tavuk, balık, yağsız kırmızı et, gibi kaliteli protein tüketin.

 Asitli içecekler yerine;

 • Günde en az 2- 2,5 litre su tüketin
 • Bol bol yeşillik tüketin ( ıspanak, lahana, marul.. )

Egzersiz Yapın

Özellikle karın bölgesinde biriken yağlar her ne kadar armut tipe göre tehlikeli olsa da dikkat edildiğinde en kolay kilo kalça bacak yerine karından verilen kilolardır. Bu yüzden erkekler kadınlardan daha kolay kilo verir. Çünkü çoğunlukla erkekler göbekten kadınlar ise kalça ve basenden kilo alır. Her ikisi de istediği hedefe ulaşır. Sadece süreleri farklıdır.

Elma tipi vücut sahibi kişilerin karın bölgesi için öncelikle kardiyo olarak mutlaka tempolu yürüyüş yapmak gerekir. Burada ter atmak çok önemlidir. Ardından sadece karın bölgesini çalıştıran; mekik, twist, yana esneme gibi egzersizler yapmalısınız. Tabi ki bu hareketler için eğer bel rahatsızlığınız varsa doktorunuzdan onay alın ve bir spor hocasına danışmayı sakın unutmayın.

 

SenceSağlık için vücut tipin ne kadar önemli? Yorumlarınızı Bekliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin