Hindistan Cevizi Yağlı Kahve (Yağ Yakıcı Kahve)

3610

Hindistan Cevizi Yağlı Kahve Nedir?

Hindistan cevizi yağlı kahve son yıllarda hızlı kilo vermek için kullanılan yöntemlerden birisidir. Bu kahveyi ilk keşfeden ise ünlü iş adamı Dave Asprey dir. Tibet gezisinde tesadüfen bu kahveyi denemiştir. Dave içeriğini ve kullanım amacını araştırarak önce Amerikaya sonrada tüm dünyaya duyurmuştur.

Amerikada ‘Bulletproof coffee’ olarak bilinen bu kahve Türkiye’de ‘kurşun geçirmez kahve’ olarak bilinmektedir. Kahvenin özelliği ise sağlıklı yağlar ile kafeini birleştirerek enerji sağlamak ve metabolizmayı hızlandırmaktır.

Hindistan Cevizi Yağlı Kahvenin Faydaları

Kafein ve sağlıklı yağları birleşimi ile sindirim sistemini çalıştırarak bağırsak sağlığına katkı sağlıyor ve kabızlığı önlüyor.

Yağların sindirimin uzun sürmesinden kaynaklı ve sıvı tüketimlerin tokluk üzerine etkisinden dolayı sürekli acıkma krizlerinin önüne geçiyor.

Özellikle geç kahvaltı yapılması durumunda sabahları güne 1 bardak yağ yakıcı kahve ile başlamak ilk öğüne kadar tok kalmanızı ve tatlı krizlerinizi önlemenize katkı sağlar.

Hindistan Cevizi Yağlı Kahve Ne Zaman İçilmelidir?

Kahvenin temel özelliği uzun süre tokluk sağlamak ve yağ yakımına destek olmak olduğu için bu kahveyi gün içinde en çok açlık hissettiğiniz veya tatlı krizlerinin geldiği saatlere denk getirebilirsiniz. Genel olarak kendi beslenme düzeninize göre kahveyi gün içine ekleyebilirsiniz.

Aralıklı Oruçta Hindistan Cevizi Yağlı Kahve

Belirli saatlerde besleme düzeni olan aralıklı orucun en önemli özelliklerinden birisi de kahvaltıyı atlama yada geç kahvaltı yapmadır. Bu yüzden genellikle aralıklı oruçta hem ilk öğüne kadar tok tutması hem de bu süreçte yağ yakımına katkı sağlaması için sabahları güne kurşun geçirmez kahve ile başlamak akıllıca bir yöntemdir. Bu sayede ilk öğüne kadar açlık yaşamayacağınız gibi ilk öğündeki tüketiminizi de kontrol altına alır.

Aralıklı oruç ile ilgili menu ve tüm merak ettikleriniz için tıklayın: Aralıklı oruç

Güne Hindistan Cevizi Yağlı Kahve İle Başlamanın Faydaları?

Özellikle sabahları güne kurşun geçirmez kahve ile başlamak güne daha enerjik başlamanızı ve ilk öğünden itibaren iştahınızı kontrol etmenizi sağlar.

Düzenli dışkılama sağlar. Sabah rutininize hindistan cevizi yağlı kahve eklerseniz bu sabahları düzenli dışkılama alışkanlığı kazandıracaktır. Bu sayede güne hem ateşlenmiş bir metabolizma ile hem de tüm toksinlerden arınmış olarak başlarsınız.

Dümdüz Bir Karın İle Güne Başlamak İçin

Bir çok kişinin rutinin de uyanır uyanmaz tuvalete gitme alışkanlığı yoktur. Yada güne başlarken dümdüz bir karın ile başlar ama ilk öğün ile birlikte karın şişmeye başlar. Bunun bir çok nedeni olsa da önleyebileceğiniz yöntemlerden birisi de yağlı kahve ile güne başlamaktır. Eğer güne hızlı çalışan bir bağırsak ile başlarsanız ve ilk dışkıyı sabah saatlerinde yaparsanız günün devamında daha Rahat bir karın ile devam edersiniz ve iştahı control altına almış olursunuz.

Hindistan Cevizi Yağlı Kahve Tarifi

Malzemeler

  • 1 bardak taze demlenmiş filtre kahve
  • 2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı veya MCT

VEYA

  • Büyük bir kupa taze demlenmiş filtre kahve
  • 1 tatlı kaşığı MCT yağı veya Hindistan cevizi yağı
  • 1 tatlı kaşığı kakao yağı

Ekipmanlar:

Kahve demlemek için: Filtre kahve veya espresso makinası veya French press veya V60

Yağı karıştırmak için: Süt köpürtücü (çubuk şeklinde olan)

Hazırlanışı

Yağ yakıcı kahve olarak bilinen bulletproof kahveyi yapmak için öncelikle yağları kahvenin içine atıp iyice karıştırın. Yağın kahvede iyi çözünmesi çok önemli. Eğer yeterinde karıştırmazsanız kahvenin üzerinde yağ tabakası oluşur ve agzınıza yağ tadı çok baskın gelir.

Süt köpürtücü ile karıştırma;

Bunun için en etkili ve Pratik karıştırma yöntemlerinden birisi çubuk şeklinde olan süt köpürtücüler.  Bu alet hem çok yer kaplamıyor hemde sabah rutini için çok Pratik.

Blender ile karıştırma;

Diğer yöntemlerden birisi ile smoothie yaptığınız blender makinaları kullanmak. Bunu yaparken sıcak kahveyle makinayı yakmamak için kahvenin ilk buharının gitmesini bekleyin.

Çatal ile karıştırma; En kolay yöntem olmasına ragmen en az performans sağlayan bir yöntemdir. Hızlı karıştırma sağlamadığı için yağ ile kahve tam olarak karışmaz. Ancak yinede denenebilir bir yöntemdir.

Kısacası, güne metabolizma ateşleyen rutinler ile başlamak günün devamının nasıl geçeceği ile ilgi bize bilgi veriyor.   Ancak bu tarz daha önce alışkın olmadığımız rutinleri denerken onlara zaman vermek önyargılı olmamak önemlidir. Bir süre deneyip sizdeki değişime göre karar verebilirsiniz.

Ketojenik diyette hindistan cevizi yağlı kahve kullanımı için tıklayın.

 

 

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin