Vitamin ve Mineral Takviyeleri Hangi Saatlerde Alınmalı

111

Vitamin ve mineral takviyelerinin vücutta emilim şekilleri önemlidir.

Yağda Çözünen Vitaminler

Vitaminler yağda ve suda çözünen vitaminler olmak üzere 2 ye ayrılır. Biz bu yazıda yağda çözünen vitaminlerden bahsedeceğiz. Bunlar A, D, E, K vitaminleridir. Bu vitaminler vücutta yağ ile birlikte çözülüp aktif forma ulaşır.

Bu vitaminler en çok sebzelerde bulunur. Bu yüzden en basit haliyle bir öneri vermem gerekirse bu salataları asla yağsız tüketmeyin olur.

A Vitamini

Vücutta en çok görme işlevi, cilt sağlığı ve kalitesinde önemli rol oynar. Çocukluk çağlarından beri düzenli besinler ile tüketilmesi önemlidir. Bu yüzden anneler çocuklarına hep havuç yedirir. Ancak havucu çiğ tüketmek tam anlamıyla A vitamini almamızı sağlamaz.

Öneri: Havucu az yağda hafif diri olacak şekilde soteleyip tüketin. Bu şekilde A vitamininden maksimum derece yararlanırsınız. Takviye olarak alma ihtiyacınız varsa tok karnına yemekler ile birlikte alabilirsiniz.

D Vitamini

Bu vitamin diğer bir çok vitaminin emiliminde ve vücudun işleyişinde önemli yol almaktadır. Ancak besinler aracılığı ile tamamlayabildiğimiz bir vitamin değildir.

Öneri: Eğer sadece D vitamini olarak alacaksanız yani D3 olarak alacaksanz yatmadan önce alabilirsiniz. Bu şekilde alındığında uyku kalitesini artırır. Ancak çok nadirende olsa bazı kişilerde tam tersi enerjiyi artırdığı için uyku kalitesini bozabiliyor böyle bir durum hissederseniz bu saatlerde tüketmeyin. Eğer K vitamini ile birlikte D3K2 formunda alacaksanız gündüz tok karnına tam öğle saatlerinde alarak enerji depolarını doldurabilirsiniz.

E Vitamini

Cilt sağlığı ile ilgili en etkili vitaminlerden birisidir. Ve deri yoluyla emilen en önemli vitamindir. Bu yüzden bir çok kozmetik ürünü içerisinde yer alır.

Öneri: En çok yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Bu yüzden besinler ile alırken sebzeleri mutlaka yağ ile tüketin. Eğer takviye olarak alıyorsanız yine öğle saatlerinde tok karnına alabilirsiniz.

C Vitamini

Hepimizin en iyi bildiği ve sık kullandığı vitamindir. Bununla ilgili en önemli detay C vitaminin depolanmayışıdır. Aldığınız kadar kullanılır.

Öneri: C vitaminin piyasada bir çok çeşidi var ancak tek biyoyararlılığı yüksek olan ”Ester” formudur. Mutlaka ester c formunda tüketin. Gün içinde herhangi bir saatte tok karnına alabilirsiniz.

Bromelain

En güçlü antioksidanlardan bir tanesidir. Ananasın etken maddesidir. 2 farklı kullanım amacı vardır. Sindirimi rahatlatmak ve ödemi atmak. Tansiyon hastaları, kan sulandırıcı kullananlar ve gebelerin kullanımına uygun değildir.

Öneri: Sabah aç karnına alındığında ödem atımını artırıp güne hızlı bir metabolizma ile başlamanızı sağlar. Akşam yemeğinden önce aldığınızda ise özellikle de protein tüketimlerinde sindirimi rahatlatmak için etkili olur. Kırmızı et tüketimlerinde çok etkilidir.

Kalsiyum

Vücut için çok önemli olmasına rağmen dikkatli kullanılması gereken bir takviyedir. Özellikle menopozdan sonraki dönemde doğru formda veya miktarda alınmadığında kalp krizi riskini artırır.

Öneri: Yemeklerle birlikte tüketmeyin. Kalsiyum alkali bir maddedir ve mide asidini alkaliye çevirerek vücut pH değerini bozar. Bu yüzden eğer kalsiyum kullanmanız gerekiyorsa aç tercih edin. Emilimi çok daha iyi olacaktır.

Magnezyum

Herkes tarafından yine en iyi bilinen minerallerden birisidir.

Öneri: Akşam yemeğinden hemen önce aldığınızda kabızlık varsa yardımcı olur. Eğer yoğun spor yaptığınız veya yorulduğunuz bir gün ise kasların toparlanması ve rahat uyku için yatmadan 1 saat önce alabilirsiniz.

Probiyotik

Probiyotikler bağışıklığın güçlenmesi ve bağırsak sağlığı için çok önemlidir. Ne yazıkki içtiğimiz su bile işlenmiş olduğu için besinler ile aldığımız probiyotik tam olarak ihtiyacı karşılamaz.

Öneri: Sabah aç karnına alırsanız kabızlığı önlemeye katkı sağlar ve güne detoks etkisi ile başlamaya yardımcı olur. Akşam yatmadan 1 saat önce aldığınızda bağışıklığı güçlendirip uyku halinde de detoks kapasitesini artırır.

Takviyelerin doğru formda ve zamanda kullanılması hem o vitamin mineralin emilimi hemde onunla beraber diğer vitamin ve minerallerinde emilimine katkı sağlar.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin