Vücut Tipine Göre Beslenme (Armut Tipi Vücut)

Vücutta yağlar farklı şekillerde birikerek depolanır ve buda bölgesel kilo dediğimiz kavrama neden olur. Armut vücut tipi ölçüleri genelde yağlar kalça ve basen bölgesinde birikir. Deri altındaki yağ birikmesiyle organlardaki yağ birikmesi aynı anlama gelmemektedir. Aslında bel bölgesinde olan yalanmayla kıyaslandığında bu vücut tipi daha idealdir. Ancak yine de düzeltilmesi gereken bir durumdur. Bu tipte bel ve kol bölgesinde yağlanma daha azdır. Armut vücut tipinde olan kişiler genellikle kilo vermede hayal kırıklığına uğrarlar. Sebebi ise zayıfladıklarında zaten ince olan kol ve bel kısmının incelmesidir. Armut vücut tipi nasıl zayıflar sorusuna nedenleri ve öneriler ile bakalım;

Armut vücut tipine neden olan ise genellikle östrojen hormonun baskın olmasıdır. Bu yüzden östrojen hormon salınımını uyaran besinleri azaltmak veya diyetten çıkarmak armut vücut tipinde zayıflama için ilk adım olabilir.

İstek Duyulan Besinler

Yüksek kalorili tatlılar, yağlı sütten latte, yağlı süt ve süt ürünleri.

Armut Tipi Vücut Sahipleri Ne Yenilmeli?

Yüksek lif oranına sahip meyve ve sebzeler, porsiyon kontrolünde yulaf, karabuğday, kinoa, esmer pirinç. Ayrıca yüksek protein oranı ve düşük yağ içeren sütler yine tercih sebebidir.

Ne Yenilmemeli?

İşlenmiş et ürünleri, organik olmayan, içeriği bilinmeyen paketli ürünler, kafein, alkol, yüksek yağ içeren krema, peynir, soya, adaçayı gibi besinlerin tüketiminde kısıtlamaya gidilmelidir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hormonlar

Bu vücut tipinde östrojen hormonu fazladır. Bunu düzenlemek için östrojen hormonunu baskılamak yada testosteron hormonunun salınımını uyarmak gerekmektedir.

Armut Tipi Vücut İçin Önerilen Fiziksel Aktivite Türü

Bölgesel fazlalıkların basen ve kalçada birikmesinden dolayı bu tip vücutlarda zayıflama genellikle kalça, bacak ve basen ağırlıklı egzersiz içermektedir. Hem bu bölgedeki yağların zor parçalanmasından hem de testosteron hormonunun salınımını uyarmak için fittness ve kardiyo armut vücut tipi için spor önerileri içinde yer almaktadır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin