Doğum Sonrası Kilolar Nasıl Verilir?

Anne adayları ve annelerin doğumdan sonraki en büyük sorunlarından birisi şüphesiz doğum kilolarını nasıl vereceğidir. Gebelik döneminde alınması gereken kilonun üzerinde kilo alımı ve emzirme döneminde süt verimini artırmak adına kalorinin artırılması annelerde uzun süre gitmeyen kilolara neden olabiliyor. Doğum kiloları nasıl verilir daha doğrusu kontrollü bir şekilde nasıl kilo alınır ve verilir bu dönemde birkaç maddede inceleyelim.

  • Öncelikle doğumdan sonraki ilk 6 ay bebeği emzirmek önemli. Bu yüzden anneler doğumdan sonra hemen diyete ve kilo vermeye odaklanmamalı. Ancak süt yapan besinlerin sadece şekerli besinler olmadığını anlayarak yeterli ve dengeli beslenmeleri önemlidir. İlk 3 aydan sonra emziren anneye yönelik basit adımlarla kilo artışını engelleyerek 6 aydan sonra daha sıkı bir programa başlayabilir.

Doğumdan Sonra Kaç Öğün Tüketilmeli?

Emzirme döneminde emzirmenin de etkisi ile annelerde enerji ihtiyacı artıyor. Bu yüzden sık beslenmek önemli. Bu dönemde artan enerjinin üzerine çıkmamak kilo kontrolünde önemli.

  • 3 ana öğün ve 2-3 ara öğünle günü geçirmeleri dengeli beslenmeyi sağlayacaktır.
  • Bu ana öğünlerin yeşil yapraklı sebze, protein ve süt ürünlerinden zengin olması önemli.
  • Ara öğünlerde ise enerji ihtiyacını da karşılayacak meyve kuruyemişler aynı zamanda annede süt verimini de artırmaya destek olacaktır.

Su Tüketimi

  • Annenin doğum sonrası ödemini atması, süt miktarının artması ve bu dönemdeki kaybedilen sıvının yerine konması için su tüketimini artırmaları şart.
  • Komposto bu dönemde hem sıvı hem de meyveden dolayı karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için iyi bir alternatif olabilir.

Meyve Tüketimi

  • Özellikle taze meyveler posa ihtiyacını da karşılamak adına gün içinde tercih edilmelidir. Sütün vitamin ve mineral içeriği için de önemli. Ancak bu dönemde meyve tüketiminin artması kilo artışına neden olabilir.
  • Kan şekeri ile ilgili sorun yoksa kuru meyve tüketimi bu dönemde artırılabilir. Hem tatlı isteğini bastırmak için hem de meyve ihtiyacı için güzel bir alternatif.

Ekmek Tüketimi

Annenin bu dönem sağlıklı karbonhidratlara enerji için ihtiyacı vardır. Burada tüketilebilecek en sağlıklı karbonhidratlardan birisi tahıllı ekmek tüketimidir. Günlük beslenmede menülere mutlaka tam buğday/kepek veya çavdar ekmeği eklenmelidir.

Doğum sonrası annenin değişen hormonları ve vücut yapısı kabul edilerek değişimin doğal bir süreç olduğu bilinmeli ve hem annenin hem de bebeğin daha kaliteli bir süreç geçirmesi için yeterli ve dengeli beslenme hedef alınarak yavaş bir kilo kaybı beklenmelidir.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin