ARMUT TİPİ VÜCUT VE KİLO VERMEK

5376

Armut tipi vücut şeklinde yağ kütlesi ağırlıklı olarak kalçada birikir. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla rastlanır. Bu yüzden kilo vermek yerine hedef hep bölgesel kilo vermek üzerinedir ama elma tipi kilo almaya göre daha şanslı bir gruptur çünkü yağlanma organ çevresinde değildir. Bu yüzden diyabet, kolesterol, tansiyon gibi metabolik hastalıklara yatkınlık daha düşüktür.

Bu tarz vücut şekline  neden olan ise genellikle östrojen hormonun baskın olmasıdır. Östrojen hormon salınımını uyaran besinleri azaltmak veya diyetten çıkarmak ilk dikkat edilmesi gerekenlerdendir.

ARMUT TİPİ VÜCUT ZAYIFLRKEN NEDEN ÖNCE BEL KISMI İNCELİYOR?

Armut tipi vücut sahibi olanlarda en önemli detay sanılanın aksine vücudun üst tarafında da yağ kütlesinin olmasıdır. Yani yağların tamamı kalçada değildir ve kilo vermeye başladığınızda tüm bölgeden yağ yakımı olur. Vücudun üst kısmında yağ yüzdesi daha düşük olduğundan kaybedilen fark daha fazla hissedilir. Bu durumda kişilerde rahatsızlığa neden olur. Armut tipi vücut sahibi olanlar üst bölgeden daha fazla kilo vermek istemezler alt bölgenin zayıflamadığını düşünürler ve diyet süreci sonlanır. Burada sabır ve süreklilik çok önemlidir.

ARMUT TİPİ VÜCUT DEĞİŞİKLİĞİ NE KADAR SÜRER?

Armut tipi vücut sahipleri kilo verirken vücudun tek bir noktaya odaklanması istenmeyen bölgelerin sabit kalması gibi bir algısı malesef yok. Bu yüzden siz yağ yakımına başladığınızda vücudunuzun her bölgesinde yağlar erimeye başlar. Bir süre bunu en çok üst tarafta hissedersiniz. Pes etmeden devam ettiğinizde artık en çok rahatsız olduğunuz alt bölgeninde zayıflamaya başladığını görürsünüz. Yağ kütleniz ideal aralığa geldiğinde armut tipi vücut  üzerinde denge oluşmaya başlayacaktır. Ancak şunu unutmamak lazım, bu vücut tipi 1 ayda 3 ayda oluşmada belkide çocukluğunuzdan beri sizinle birlikte büyüyen bir süre. Bu yüzden kaç ayda, kaç günde ideale gelirim, kalçalarım ne zaman erir diye bu yola başlarsanız en başta yorar bu süreç size. Burada değiştirdikleriniz kazandığınız alışkanlıklar artık sizin ömür boyu yaşam tarzınız olmalı.

En çok tüketilen besinler

Yüksek kalorili tatlılar, yağlı sütten latte, yağlı süt ve süt ürünleri daha çok tercih ediliyor.

Armut Tipi Vücutta Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle yağ oranı düşük protein kaynaklarını artırmalı.

Karbonhidratı yakmak yağları yakmaktan daha kolay oldugu için özellikle diyetin ilk başlarında karbonhidrat oranını düşürmeli. Tercihler glütensiz veya tam tahıllı olmalı. Karabuğday, kinoa ve glütensiz yulaf tercih edilebilir.

Yüksek lif oranına sahip meyve ve sebzeler tercih edilmelidir.

Öğün sayıları azaltılmalıdır. Örneğin, 2 ana öğün yapıp porsiyon miktarı daha çok tutulabilir.

Armut tipi vücut ödeme çok yatkın değildir. Bu yüzden detoks gibi arındırıcı programlar çok etkili olmayacaktır.

Kilo vermek için kalsiyum oranı düşürülüp daha az süt ve süt ürünleri tercih edilmelidir.

Neler Tercih Edilmemelidir?

İşlenmiş et ürünleri tüketimi azaltılmalıdır,

Doğal olmayan, içeriği bilinmeyen paketli ürünler tercih edilmemelidir,

Kafein, alkol, yüksek yağ içeren krema, peynir, soya, adaçayı gibi besinlerin tüketiminde kısıtlamaya gidilmelidir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hormonlar

Bu vücut tipinde östrojen hormonu fazladır. Bunu düzenlemek için östrojen hormonunu baskılamak yada testosteron hormonunun salınımını uyarmak gerekmektedir. Ağırlık çalışmaları ve squad gibi egzersizler tercih edilebilir.

Armut Tipi Vücut İçin Önerilen Fiziksel Aktivite Türü

Bölgesel fazlalıkların basen ve kalçada birikmesinden dolayı bu tip vücutlarda zayıflama genellikle kalça, bacak ve basen ağırlıklı egzersiz içermektedir. Hem bu bölgedeki yağların zor parçalanmasından hem de testosteron hormonunun salınımını uyarmak için fittness ve kardiyo armut vücut tipi için spor önerileri içinde yer almaktadır.

Ayrıca vücut dengesi için dar olan omuzları da genişletmekte fayda var. Egzersiz programınızı bu alanda da düzenleyebilirsiniz.

Kısacası; armut tipi vücut tipine sahip kişiler öncelikle eğer sabırlı ve sürekli devam edilirse değişim olacaüını kabullenip sabırla ve emin adımlarla ilerlemeli. Beslenme şeklini değiştirip egzersizi mutlaka hayatına katmalıdır.

Daha fazlası için instagram ve YouTube kanallarımı takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin