Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

304

Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Özellikle mevsimsel hastalıklarda karşımıza çıkan ilk semptomlardan birisi boğaz ağırısıdır. Şiddetine göre evde veya medikal destek ile bu semptomu iyileştirebilirsiniz.

İçerik;

Boğaz Ağrısı Nedir, Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Enfeksiyon hastalıklarının ilk belirtisi olan boğaz ağrısı, boğazınızda oluşan yutkunmayı zorlaştıran ağrı veya rahatsızlık hissi olarak tanımlanır. Boğaz ağrısının birçok nedeni olabilir ve buna göre ağrının şiddeti de değişmektedir. Genellikle boğazda bulunan dokuların iltihaplanması veya tahriş olması nedeniyle ortaya çıkar. Ağrı, çoğunlukla hafiften orta dereceye kadar şiddette olur, ancak bazen daha ağır veya uzun süreli de hissedebilirsiniz. Belirtiler arasında, boğazda ağrı veya rahatsızlık hissi, yutkunma zorluğu, boğazda düğüm hissi, konuşurken veya yutarken ağrı gibi belirtileri sayabiliriz. Yutkunma zorluğu ile birlikte seyreden boğaz ağrısının nedenine göre değişiklik gösterse de, genellikle ağrı kesici ilaçlar, boğaz gargaraları ve nemlendiriciler gibi müdahalelerle rahatlatılabilir.

Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Mevsimsel hastalıklarda boğaz ağrısına ne iyi gelir araştırırken önce nedenini bilmekte fayda var. Boğaz ağrısının nedenleri arasında şunlar sayılabilir:

 • Enfeksiyonlar: Boğaz ağrısının, çeşitli enfeksiyonların bir sonucu olarak ortaya çıktığını görüyoruz. Örneğin, boğazınızda iltihaplı bir boğaz ağrısı veya farenjit (boğazın iltihaplanması) olabilir.
 • Allerjik reaksiyonlar: Genellikle kaşıntı, boğaz ağrısı gibi semptomların bazı çeşitli allerjik reaksiyonların bir sonucu olarak ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Örneğin, boğazınızda bir çeşit polen, hayvan tüyü veya toz gibi bir maddeye maruz kalmışsanız, bu reaksiyonlar boğaz ağrısına neden olabilir.
 • Kuru boğaz: Kuru hava veya aşırı soğuk hava koşulları, boğazınızı kurutarak boğaz ağrısına neden olabilir.
 • Stres ve yorgunluk: Stresli bir dönemden sonra veya uzun süreli yorgunluk sonrasında da boğaz ağrısıyla karşılaşma olasılığınız yüksektir.
 • Sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımı: Sigara ve diğer tütün ürünlerinin sık kullanımı, boğazda irritasyona neden olur ve boğazınızın şişmesine neden olur.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları 

Bağışıklığın düşmesinin ilk belirtilerinden boğaz iltihabı veya ağrısına iyi gelen bitki çayları arasında şunlar sayılabilir:

 • Altın süt: Zencefil, tarçın gibi boğaz iltihabı kurutucu ve boğazı yumuşatıcı baharatlar ile hazırlanmış altın süt tarifi sayesinde boğazı yumuşatabilir.
 • Adaçayı: Adaçayı, boğaz ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Adaçayı, boğazdaki iltihaplı dokuları rahatlatıp ağrı azaltır.
 • Kamil çayı: Kamil çayı, boğaz ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Kamil çayı, boğazdaki iltihaplı dokuları rahatlatıp ağrı azaltır.
 • Papatya çayı: Papatya çayı, boğaz ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Papatya çayı, boğazdaki iltihaplı dokuları rahatlatıp ağrı azaltır.
 • Nane çayı: Nane çayı, boğaz ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Nane çayı, boğazdaki iltihaplı dokuları rahatlatıp ağrı azaltır.
 • Rezene çayı: Rezene çayı, boğaz ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Rezene çayı, boğazdaki iltihaplı dokuları rahatlatıp ağrı azaltır.

Bu bitki çaylarının hepsi, boğaz ağrısını azaltmaya yardımcı olur.

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer? 

Boğaz ağrısının geçme süresi ve tedavi yöntemi ağrının nedenine göre değişir. Ancak boğaz ağrısının genel olarak rahatlatılmasına yardımcı olacak bazı yöntemler şunlardır:

 • Ağrı kesici ilaçlar: Boğaz ağrısının belirtilerini azaltmak için ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz. Bu ilaçlar, boğaz ağrısının şiddetine göre değişik dozlarda alınır. Önemli olan, doktorunuzun önerdiği dozu ve kullanım şeklini dikkatli bir şekilde takip etmektir. En yaygın kullanılan ilaçlardan parol boğaz ağrısına iyi gelir mi doktorunuza danışarak alabilirsiniz. Bu kişiye göre değişiklik gösterir.
 • Boğaz gargaraları: Boğaz gargaraları, boğazdaki iltihaplı dokuların rahatlatılmasına yardımcı olur. Gargara yaparken, suyun sıcaklığının vücut sıcaklığına yakın olmasına mutlaka dikkat edin. Ayrıca, gargara sırasında boğazınızı aşırı derecede gerdirmeyin.
 • Nemlendirici ürünler: Kuru hava koşullarında boğaz ağrısının şiddetini azaltmak için nemlendirici ürünler kullanabilirsiniz. Bu ürünler, nem oranını artırarak boğazdaki dokuları nemlendirir ve bu sayede ağrı azaltır. Nemlendirici ürünler, buhar banyosu, nemlendirici cihazlar veya nemlendirici spreyler şeklinde de kullanılır.
 • Sıcak içecekler: Boğaz ağrısını azaltmak için sıcak içecekler içebilirsiniz. Sıcak içecekler, boğazdaki iltihaplı dokuları rahatlatıp ağrı azaltabilir. Özellikle limonlu su, sıcak çay veya sıcak şurup gibi içecekler tercih edebilirsiniz. Özellikle iş okul gibi konuşmanız gereken yani boğazı zorlayacağınız durumlarda boğaz ağrısına iyi gelen 2 dakikada çözüm her zaman sıcak bir çay veya süttür.
 • Dinlenme: Boğaz ağrısının azalmasına yardımcı olmak için yeterli miktarda dinlenme yapmalısınız.

Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Yutkunma zorluğu, boğaz yanması gibi semptomlar o bölgede oluşan yanma veya batma hissi olarak tanımlanır. Boğaz yanmasının nedenleri arasında, özellikle reflü gibi mide problemleri, bazı ilaçların kullanımı ve stres gibi nedenlerini sayabiliriz. Bu semptomları azaltmak için aşağıdaki yöntemlerden bazıları deneyebilirsiniz:

 • Yemeklerinizi iyi çiğneyin: Boğaz yanmasını azaltmak için yemeklerinizi iyi çiğnemeyi deneyin. Böylece yemekler, mideye daha küçük parçalar halinde giderek, yanma hissini azaltır.
 • Mide yüksekliğinde yatın: Boğaz yanmasını azaltmak için, mide yüksekliğinde yatmayı mutlaka deneyin. Bu sayede, mideden boğaza doğru olan asit reflüsü azalır.
 • Mide asidini azaltıcı ilaçlar: Boğaz yanmasını azaltmak için, mide asidini azaltıcı ilaçlar kullanabilirsiniz. Bu ilaçlar, mide asidini azaltıp yanma hissini azaltır. Ancak bu ilaçları kullanımı, doktorunuzun önerisi ve reçetesi olmadan yapmayın.
 • Stresi azaltın: Boğaz yanmasının nedenlerinden biri de muhakkak strestir. Bu nedenle, boğaz yanmasını azaltmak için stresi azaltmaya çalışın. Örneğin, yoga, meditasyon gibi teknikleri deneyin veya stresi azaltıcı aktiviteler yaparak stresi azaltmaya çalışabilirsiniz.
 • İlaç kullanımını azaltın: Boğaz yanmasının nedenlerinden bir diğer sık görülen ise düzenli ilaç kullanımıdır. Bu nedenle, boğaz yanmasını azaltmak için, ilaç kullanımını azaltmaya çalışın. Özellikle, aspirin ve ibuprofen gibi ağrı kesici ilaçların sık kullanımı, boğaz yanmasına neden olur.

Boğaz Ağrısında Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Yutkunma zorluğu ile birlikte boğaz ağrısı, sıradan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkar. Ancak bazı durumlarda boğaz ağrısı, daha ciddi sağlık problemlerinin belirtisidir. Bu nedenle, boğaz ağrısının nedenine yönelik doğru bir tanı konulması için doktora başvurmalısınız.

Boğaz ağrısından şikayet eden kişilerin, doktora başvurmaları gereken durumlar şunlardır:

 • Ağrı, birkaç gün içinde geçmezse
 • Ağrı, hareket etmeyi veya yutmayı zorlaştırır hale gelirse
 • Ağrının yanı sıra, ses kısıklığı veya nefes darlığı gibi belirtiler de mevcutsa
 • Ağrı, ısı veya yüksek ateşle birlikte gelirse
 • Boğazda şişlik, kızarıklık veya boğazda yara benzeri bir lezyon görülürse

Bu durumlarda, doktora başvurulması, boğaz ağrısının nedenine yönelik doğru bir tanı konulması ve uygun tedavinin uygulanması açısından önemlidir.

Boğaz Ağrısına İyi Gelecek Evde Uygulayabileceğiniz Yöntemler

 • Sıcak su içme: Boğaz ağrısını azaltmak için sıcak su içebilirsiniz. Sıcak su, boğazdaki iltihaplı dokuları rahatlatıp ağrınızı azaltacaktır.
 • Sıcak çay içme: Boğaz ağrısını azaltmak için sıcak çay içebilirsiniz. Özellikle, adaçayı, kamil çayı veya papatya çayı gibi bitki çayları boğaz ağrısını azaltmak için tercih edecekleriniz arasında olmalı.
 • Limonlu su içme: Boğaz ağrısını azaltmak için limonlu suda en kolay bulabileceğiniz seçeneklerdendir. Limon, boğazda oluşan iltihaplı dokuları azaltıp ağrınızı azaltır.
 • Sıcak şurup içme: Boğaz ağrısını azaltmak için sıcak şurup içebilirsiniz. Şurup, boğazdaki iltihaplı dokuları rahatlatıp ağrınızı azaltır.
 • Sıcak meyve suyu içme: Boğaz ağrısını azaltmak için sıcak meyve suyunu deneyebilirsiniz. Özellikle, elma suyu veya portakal suyu gibi meyve suları, boğazdaki iltihaplı dokuları rahatlatıp ağrınızı azaltır.
 • Boğaz gargaraları yapma: Boğaz gargaraları, boğazınızdaki iltihaplı dokuların rahatlatılmasına ve ağrınızın azalmasında yardımcı olur. Gargara yaparken, suyun sıcaklığının vücut sıcaklığına yakın olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca, gargara sırasında boğazınızı aşırı derecede gerdirmeyiniz. Boğaz ağrısına anında iyi gelen yöntemlerden biridir.
 • Nemlendirici ürünler kullanma: Kuru hava koşullarında boğaz ağrısının şiddetini azaltmak için nemlendirici ürünler kullanabilirsiniz. Bu ürünler, nem oranını artırarak boğazdaki dokuları nemlendirir ve bu sayede ağrınız azalır.

İLGİLİ: İnfluenza nedir, belirtileri nelerdir? 

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin