Lipödem Hastalarında Kolajen Kullanımı

908

Kolajen; insan vücudunda belirli bir yaşa kadar üretilen ve en çok yer alan bir proteindir. Kolajen dokulara ve organlara yapısal destek sağlar. Kollajen bozuklukları, lipödem oluşumunda rol oynayabilmektedir. Çünkü, lipödemli hastaların deri ve yağ dokusunda kollajen metabolizmasında değişiklikler gözlemlenir.

Lipödem özellikle kadınlarda görülen genellikle bacaklarda orantısız bir şekilde yağ dokusunun birikmesiyle oluşan bir hastalıktır. Nadiren kollarda da görülmekle bereber en sık kalça bacaklarda yaygındır.

Lipödem hastalığı genellikle obezite veya lenfödem ile karıştırılır. Fakat, lipödeme özgü bazı belirtiler bulunuyor bunlar lipödem teşhisini biraz daha kolaylaştırıyor.  Dilerseniz öncelikle 15 maddelik lipödem testini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Son yıllarda yapılan bazı araştırmalarda , insan vücudunda kollajen metabolizmasındaki anormalliklerin lipödemin gelişimine ve ilerlemesine katkıda bulunabileceği görülmüştür.

Son zamanlarda yapılan bir çalışmadan, lipödemli hastaların tip III ve tip I kollajenin artmış turnover’ü bulunmuştur. Peki Bu ne demektir ? Yani vücutta kolajen sentezi azalırken yıkımın artmasıdır.

Yine yapılan bir başka bir çalışmada ise lipödemli hastaların derisinde ve yağ dokusunda kollajen birikiminde bozukluklar tespit edilmiştir. Buda, lipödemli hastaların deri elastikiyetinde ve doku sıkılığını etkileyebileceği ve aynı zamanda lenfatik drenajı etkileyebileceği düşünülmektedir.

Kollajen anormalliklerinin lipödeme neden olabileceğine dair bir diğer mekanizma ise inflamatuar yani (mikropsuz iltihap)  yolların aktivasyonu yoluyla olabilir. Yani kollajenin hasar görmesi veya yıkılması ile ortaya çıkan parçalar, immün (savunma)  hücrelerini aktive ederek ve inflamatuar bir yanıt tetikleyerek tehlike sinyalleri olarak hareket edebilir. Çünkü Kronik inflamasyon, lipödemin önemli bir özelliğidir

Lipödem Hastalarında Hangi Kolajen Kullanılmalıdır?

Kolajen takviyeleri genel olarak lipödemli hastaların tedavisine katkı sağlamaktadır. Ancak tabi ki yapılan çalışmalar detaylar konusunda çok yetersizdir. Lipödem hastalarının hangi çeşit kolajen kullanmaları ile ilgili çalışmalar henüz yetersiz. Biliyoruz ki kollajenin, cildin, kemiklerin, kıkırdakların ve diğer dokuların yapısında yer alan en bol bulunan proteinlerden birisidir.

Aynı şekilde Kollajen takviyelerinin, cilt sağlığı, kemik yoğunluğu ve eklem sağlığı gibi çeşitli alanlarda faydalı olduğunu biliyoruz.

Buna ek olarak Ayrıca, kollajen takviyeleri, lipödem gibi inflamatuar durumların tedavisinde de faydalı olabileceğine dair çalışmalar var.

Kolajen Çeşitleri

Kolajen çeşitlerinden Tip I vücutta, tendon, kemik ve ciltte bulunan bir kollajen tipidir. Bu yüzden Lipödem hastalarında diğerlerine göre tip-1 kolajenin daha çok katkısı olduğu düşünülmektedir.  Ayrıca, tip I kollajenin lenf damarlarındaki yapısal destek için de önemlidir. Lipödemi biliyoruz zaten, lenfatik sistemdeki bozukluklarla ilgilidir. Bu açıdan tip-1 bu anlamda ihtiyacı karşılar

Genel olarak, hidrolize kollajen takviyelerinin cilt elastikiyetini artırdığını ve ciltteki kırışıklıkları azalttığını biliyoruz.

Beslenme Önerisi

Kolajen ihtyacını tamamen beslenme ile karşılamamız ne yazıkki mümkün değil. Çünkü en yüksek kolajen emilimi bulunan besinler genellikle ilikli kemik suyudur. Ancak bu hem büyük bir parça olduğu için insan vücudunda emilimi zordur hem de yüksek yağ ve kolesterolden kaynaklı lipödem hastalarına çok önerilmez.

Bu yazının daha detaylı video hali için aşağıdaki videoya tıklayabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin