Yağ Yakıcı İçecekler -Yeşil Smoothie 

2244

Bölgesel kilolar için kullanılan yağ yakıcı içecekler arasında yeşil smoothie tokluğu en iyi olandır. Yağ yakımına destek olma sebebi ise etkileşimi yüksek besinlerin bir arada kullanılmasıdır.

Yağ Yakıcı İçecekler Tok Tutar Mı?

Eğer bu tarz tarifleri ana öğün olarak hazırlıyorsak önceliğimiz geç sindirilmesi yani uzun süre tok tutmasıdır. İştah kontrolü kilo verme kurallarında çok önemlidir. bu tarifte özellikle lif içeriği yüksek olan kereviz sapı ve C vitamini yüksek olan mandalina ile bu özelliği koruduk.

Yağ Yakıcı İçecekler İçin Malzeme Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yağ yakıcı içecekler içinde en çok gördüğümüz kereviz sapı ve zerdeçal bu tarifinde en önemli besinleridir. Bu besinler göbek yağları eritmede çok etkilidir.

Kereviz Sapı Faydaları 

Öncelike kereviz sapı, genellikle bitkisel olarak tüketilen bir besin maddesi olup, birçok faydası bulunmaktadır. Aşağıda kereviz sapının bazı potansiyel faydalarını bulabilirsiniz;

 1. İlk olarak kereviz sapı, yüksek miktarda lif içerdiği için bağırsak sağlığını destekleyen bir besindir. Lifler, bağırsak hareketlerini düzenleyerek düzenli bir şekilde dışkı atılmasını sağlar. Bu, bağırsakların düzenli çalışmasını ve toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.
 2. Yüksek miktarda antioksidan içerdiği için vücutta oluşan zararlı serbest radikallerle savaşarak vücut sağlığını koruduğu için kullanıyoruz. Bu, vücudun enflamasyonunu azaltarak ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğ Bu özelliğinden dolayı yağ yakıcı içecekler aynı zamanda sağlık içinde faydalıdır.
 3. Diğer yandan C vitamininden zengin olduğu için bağışıklığı destekler. C vitamini, vücutta oluşan stres hormonlarını azaltarak stresi azaltmaya yardımcı olabilir.
 4. Kereviz sapı, potasyum, magnezyum, sodyum gibi mineraller içerdiği için kan basıncını düzenler. Kan basıncını düzenleyen mineraller, kalp sağlığını koruyarak kalp krizi ve inme gibi ciddi sağlık sorunlarını önlemeye yardımcı olur.
 5. Son olarak kereviz sapı, B6 vitamini içerdiği için beyin sağlığını destekler. B6 vitamini, beyin sağlığını destekleyerek düşünceyi açıklık ve belleği artırmaya yardımcı olur. Bu yüzden kilo verdiren içeceklerde sık sık kullanılır.

Zerdeçalın Kilo Vermeye Faydası 

 1. İlk olarak zayıflatan içeceklerin temel baharatı olan zerdeçal, yüksek miktarda lif içerdiği için bağırsak sağlığını destekler ve düzenli bir şekilde dışkı atılmasını sağlar. Bu, toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır ve vücuttaki zararlı maddelerin temizlenmesine yardımcı olur. Özellikle zayıfım ama göbeğim var diyenler için bu baharat evdeki temel malzeme olmalıdır.
 2. Zerdeçal, yüksek miktarda antioksidan içerdiği için vücutta oluşan zararlı serbest radikallerle savaşarak vücut sağlığını korur. Bu, vücudun enflamasyonunu azaltarak ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.
 3. Diğer yandan yüksek miktarda C vitamini içerdiği için bağışıklık sistemini güçlendirir. C vitamini, vücutta oluşan stres hormonlarını azaltarak stresi azaltmaya yardımcı olabilir.
 4. Aynı zamanda zerdeçal, potasyum, magnezyum, sodyum gibi mineraller içerdiği için kan basıncını düzenler. Kan basıncını düzenleyen mineraller, kalp sağlığını koruyarak kalp krizi ve inme gibi ciddi sağlık sorunlarını önlemeye yardımcı olur.
 5. Son olarak ise, B6 vitamini içerdiği için zerdeçal beyin sağlığını destekler. B6 vitamini, beyin sağlığını destekleyerek düşünceyi açıklık ve belleği artırmaya yardımcı olur.

Zerdeçalın etkin maddsinden yararlanmak için mutlaka karabiber ile birlikte kullanılmalıdır.

Yağ Yakan Smoothie Tarifi 

Malzemeler 

 • 1 dal kereviz sapı
 • 350 ml su (1 buçuk su bardağı) 
 • 1 küçük boy mandalina 
 • 1 tatlı kaşığı taze zerdeçal (dilimleyin)
 • ½ küçük boy limon  
 • 1 adet top karabiber veya çay kaşığı ucu toz karabiber 

Hazırlanışı

 • Kereviz sapını iyice yıkayıp 4-5 dilime bölün. 
 • Mandalinayı dilimlerine ayırın. İsterseniz kabuğunu da iyice yıkayıp smoothie içine ekleyebilirsiniz. 
 • Zerdeçalı kolay çekilmesi için dilimleyin. 
 • Tüm malzemeleri blenderda tane kalmayacak şekilde çekin. 

Bu tarifinde içinde bulunduğu dümdüz karın diyetini incelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Tarifleri denerseniz instagramdan benimle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin